Domov / Novinky / 7 filmov, ktoré sú horšie ako ich knižné predlohy

7 filmov, ktoré sú horšie ako ich knižné predlohy

Svojho času boli sci-fi knihy veľmi obľúbeným zdrojom pre tvorbu filmov. Vďaka tomu sa vytvorilo mnoho vysoko kvalitných snímkov. Na druhej strane niektoré filmové spracovania nielenže nedosiahli svoj potenciál, ale celkový výsledok bol priam katastrofa.

Pripravili sme si pre vám zoznam 7 filmov, ktoré boli síce neboli vyslovene zle spracované, ale ich knižné predlohy sú omnoho lepšie.

1. Enderova hra

Nie je žiadnym prekvapením, že pôvodný román ľahko zatienil film, nakoľko tento film trpel vážnou krízou identity. Väčšina kritikov sa zhodla na tom, že viac než čokoľvek iné, bol to práve pomotaný dej filmu, ktorý to celé pokazil. Takže urobte sami sebe láskavosť a radšej si prečítajte knihu. V tlačenej verzii čitateľ rozumie tomu, čím si hlavný hrdina prechádza a aké vzťahy si vytvára s ostatnými. Na druhej strane, film sa viac zameral na pompéznosť situácie než na vzťahy medzi postavami.

Zdroj: imdb.com

2. Neopúšťaj ma

Aby sme boli spravodliví, je to samotný príbeh, ktorý je bizarný, najmä keď dôjde k vyvrcholeniu. Film má veľmi zle spracovaný aspekt sci-fi a je viac zameraný na fyzickú príťažlivosť medzi postavami, hoci to nie je hlavný zmysel príbehu. V knihe tak nejak od začiatku tušíte, čo sa vlastne deje, aj napriek tomu, že to tam nikdy nie je „povedané nahlas“. Film je postavený na romantickom trojuholníku hlavných postáv a skutočný zámer filmu pochopíte až doslova v posledných desiatich minútach.

Zdroj: imdb.com

3. Hry o život: Drozdajka 1.časť a 2.časť

Buďme úprimní, už knižná verzia Drozdajky bola kvalitatívne dosť pozadu za prvými dvoma knihami zo série Hry o život, ale nebola to úplná katastrofa. Na druhej strane oba filmy boli, fúúú… Prvá časť bola vytvorená iba na to, aby z fanúšikov vytiahla viac peňazí, zatiaľ čo ten druhý film bol iba zhluk akcie bez hlbšieho významu.

Zdroj: imdb.com

4. Piata vlna

Niekedy je menej viac a nie vždy potrebujeme vidieť niekoľkonásobnú deštrukciu spojenú s post-apocalyptickým svetom, ako je to v Piatej vlne. V súčasnosti ľudia pozerajú tento film, len aby videli tie neuveriteľné špeciálne efekty, pre nič viac. V knihám (áno je ich viac) je zničenie sveta len jednou zložkou príbehu. Dej je zameraný na viac na hlavnú postavu a jej snahu prežiť vo svete napadnutom mimozemšťanmi. Je to skôr pohľad na to, ako sa ľudstvo vyrovnáva s katastrofickou situáciou. Nie je to o katastrofe samotnej, o ktorej bol celý film.

Zdroj: imdb.com

5. Divergencia

Séria Divergencia bola úplný chaos, ktorý bol na obrazovke značne nadhodnotený. Zameriame sa však iba na prvú knihu, pretože tá je zo série najznámejšia. Románu sa podarilo vytvoriť si svoj vlastný svet s jedinečným aspektom napriek tomu, že tematicky to bolo bezpečné územie. Na druhej strane film bol štýlovou kópiou Hier o život. Je to ako keby sme sledovali Katniss umiestnenú do iného vesmíru, pretože úprimne, všetko ostatné bolo rovnaké.

Zdroj: imdb.com

6. Stroj času

Kebyže neexistovala kniha a film by bol príbehom sám o sebe, potom by sa dalo povedať, že tento film má nejaký prínos. Dej románu prináša hlboké ontologické a eschatologické otázky, ktoré si čitateľ odnáša aj po skončení knihy. Bohužiaľ, toto je jeden z tých filmov, ktorý zobrazuje iba fragmenty tohto pôvodného zamerania a viac sa sústredí na prinesenie sci-fi zážitku divákovi. Zatiaľ čo koniec románu bol postavený tak, aby ste aj o 50 rokov premýšľali nad tým, čo sa stalo s hlavnou postavou, záver filmu bol príliš extrémny a hlavne nelogický.

Zdroj: ltl.cat

7. Žena cestovateľa v čase

Filmová verzia nevedela, či sa držať sci-fi prvkov alebo urobiť čisto romantickú drámu. Treba podotknúť, že film sám o sebe vôbec nie je zlý a dokonca patrí medzi moje obľúbené.  V knihe je väčšia harmónia medzi cestovaním v čase a romantikou, takže máte pocit, že jedno bez druhého nemôže byť. Rovnako koniec knihy je omnoho emotívnejší, pretože ukazuje prvky, ktoré vo filme neboli použité.

Zdroj: imdb.com

Na záver treba dodať, že žiaden zo spomínaných filmov nie je úplný prepadák. To však nemení nič na tom, že ich knižné predlohy nám ponúkajú omnoho viac.

Fantasy Island

O Lucia Furtáková

Som študentka masmediálnej komunikácie, ktorá miluje filmy a seriály. Nemám žiadny špecificky obľúbený žáner, ale nemám rada horory. :D

Neprehliadni

Tip na film: My Annoying Brother (2016)

Ázijské filmy sú jednoznačne iné. V dobrom slova zmysle. Nič nemôže byť predsa rovnaké, treba sa …

Tip na film: Vražda na jachte (2019)

Predstavujeme vám film z dielne Netflix – Vražda na jachte (Murder Mystery). Už samotný názov filmu …