Domov / Novinky / 7 fimov, ktoré sú lepšie ako ich knižné predlohy

7 fimov, ktoré sú lepšie ako ich knižné predlohy

Asi každý poznáme silu ľudskej fantázie, ktorá dala základ mnohým skvelým príhodám, rozprávkam, knihám či filmom. Mnohí si teraz práve spomenuli na slávnu filmovú sériu Harryho Pottera či Pána Prsteňov. Čo ak vám však povieme, že existujú filmy, ktoré sú lepšie ako ich knižné predlohy?

Pripravili sme si pre vás zoznam 7 filmov, ktoré sú na omnoho vyššej úrovni ako ich knižný predchodcovia. Ak vám napadne ešte nejaký iný film, ktorý je výnimočný, pokojne nám to napíšte do komentára a pripravíme ďalší zoznam podľa vašich odporúčaní.

1. Marťan

Silná herecká zostava a obrovský rozpočet, umožnili filmu Marťan s Mattom Damonom zatieniť jeho knižnú predlohu. Ten dokázal, že aj napriek sile fantázie, peniaze dokážu zmeniť všetko na maximum. A tiež musíme poznamenať, že knižná narácia sa jednoducho nemohla porovnávať s charizmou samotného herca.

zdroj: imdb.com

2. Mechanický pomaranč

Napriek tomu, že tento film je skôr známy ako horor, Mechanický pomaranč nám toho ukazuje viac. Napríklad, aké následky by mohli prísť, keď sa príliš hlboko vŕtame do témy technológií a sledovacích kamier. Priebeh filmu je veľmi pomalý, aby sa samotný divák dokázal vžiť do pocitov hercov. Na druhej strane kniha, nie je až taká fascinujúca a môžeme povedať, že je rovnaká ako všetky ostatné knihy, ktoré sa venujú tejto téme. Nuda.

zdroj: imdb.com

3. Cesta do stredu Zeme

Možno je to trošku kontroverzný názor, keďže sa kniha aj po desiatkach rokov neustále teší veľkej obľube, ale všetci by mali uznať, že mali väčší zážitok z filmu. Jedným z dôvodov, prečo je film lepší, je to, že v knihe sa hlavné postavy zbytočne zdržiavajú na rôznych miestach, pričom vo filme ide o jedno obrovské dobrodružstvo a nesmieme zabudnúť na skvelé efekty, ktoré nám kinematografia prináša.

zdroj: imdb.com

4. Ja, Legenda

Ak máte vo filme Willa Smitha, ktorý je vo svojej vrcholnej forme, nie je možné, že kniha je lepšia ako film. Svedčí o tom aj film Ja, Legenda, o ktorom len málo ľudí vie, že má aj svoju knižnú predlohu. To je aj jeden z dôvodov, prečo je film jednoducho lepší a známejší. Film nás prinútil súcitiť s hlavnou postavou a tiež cítiť pocit prázdna. Azda jeden z najhorších momentov filmu je, keď Will Smith musí zabiť svojho najlepšieho kamaráta, infikovaného psa. Jeho emócie vás nenechajú chladnými.

zdroj: imdb.com

5. Na hrane zajtrajška

Rovnako ako pri filme Ja, Legenda, ani tu väčšina ľudí netušila, že film je spracovaný podľa knižnej predlohy. Kniha nedokázala prilákať toľko čitateľov, ako to dokázal Tom Cruise v hlavnej úlohe. Možno to je aj tým, že Tom Cruize je jedným z najlepších hercov a jeho výkon nás dokáže udržať pri obrazovke celé hodiny.

zdroj: imdb.com

6. Hry o život: Skúška ohňom

Ak film dokáže prinútiť diváka, aby ho sledoval aj bez toho, aby vedel, že má nejakú knižnú predlohu, tak ten film bude hitom ešte dlho. Hry o život: Skúška ohňom je presne takým filmom. Má skvelé akčné scény a postavy sa pomaly, ale isto vyvíjajú, takže ďalší skvelý dôvod pozrieť si ho.

zdroj: imdb.com

7. Jurský park

Zabudnime teraz na všetky knižné predlohy a obdivujme jeden z najlepších, ak nie najlepší, sci-fi film všetkých čias – Jurský park. Vo filme nenájdete ani jednu zbytočnú scénu, ktorú by ste preskočili. Jurský svet prináša momenty, ktoré by sme mnohí nechceli zažiť na vlastnej koži. Ak si však zoberieme knihu, podľa ktorej je film natočený, uvedomíme si, že sa vôbec nepodobajú. Postavy nemajú rovnaké charakteristické vlastnosti a celkový film je viacej hororový, ako len obyčajné sci-fi. To prilákalo mnoho fanúšikov, ktorí milujú tento film ešte aj dnes.

zdroj: imdb.com

Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť ako stokrát čítať (naša verzia). A hoci tieto príbehy majú určite zaujímavé knižné predlohy, filmovému spracovaniu nesiahajú ani po úvodné titulky.

Fantasy Island

O Bianka Francistyová

Som študentka, ktorá miluje dobré filmy a seriály. Možno som trošku posadnutá kórejskou produkciu a ich seriálmi, ale to nevadí. Veď každý máme svoje muchy.

Neprehliadni

Tip na film: Vražda na jachte (2019)

Predstavujeme vám film z dielne Netflix – Vražda na jachte (Murder Mystery). Už samotný názov filmu …

Top 15 neplánovaných scén, ktoré ostali vo filmoch

Aj tí najtalentovanejší a najprofesionálnejší herci občas zabudnú svoj text. Mnoho z nich má aj …