Domov / Tip na film / Akčný / Červená volavka: Sex, násilie a nahá Jennifer Lawrence!
Červená volavka

Červená volavka: Sex, násilie a nahá Jennifer Lawrence!

Dominika Egorová (Jennifer Lawrence) je primabalerína, no predovšetkým oddaná dcéra, ktorá sa stará o svoju chorú matku. Spoločne žijú v nehostinnom Rusku a nemajú to jednoduché. Keď sa jej kariéra náhle skončí uvedomí si, že jej budúcnosť je nejasná. Celý svoj život venovala tancu a zrazu jej neostalo vôbec nič. Všetky Dominikine sny a túžby sa rozpadli na márne kúsočky, ktoré je veľmi náročné poskladať. V tom sa v jej živote objaví strýko Vanya Egorov (Matthias Schoenaerts), ktorý je členom ruskej tajnej spravodajskej služby a prináša riešenie. Zatiahne ju do nebezpečného sveta, z ktorého niet úniku. Keď si Dominika uvedomí o čo ide, strýko jej dá na výber. Buď umrie, alebo sa stane volavkou. Ide o špeciálne vyškolených špiónov a špiónky, ktoré používajú svoje telo a myseľ ako dokonalú zbraň. Zvádzajú svoje obete, manipulujú ich a získavajú potrebné informácie, ktoré následne odovzdávajú ruskej tajnej službe. Dominika sa po psychicky a fyzicky náročnom tréningu stane jednou z nich, a je pripravená na svoju prvú úlohu. V Budapešti má nájsť agenta CIA Nathaniela Nasha (Joel Edgerton), získať si jeho dôveru, zviesť ho a zistiť kto z ruskej tajnej služby donáša prísne tajné informácie Američanom. Nash však vie, s kým má tú česť a snaží sa Dominiku získať na svoju stranu. Ako to dopadne? Podarí sa Dominike splniť úlohu? Kto bude nakoniec manipulovať koho? A to najdôležitejšie, kto je dvojitý agent?

Film Červená volavka je drsný, krvavý, psychologický thriller, ktorý je miestami až prehnane surový. Atmosféra, herci, prostredie, práca s kamerou, strih, jednoducho všetko v divákovi vyvoláva chlad. Ide o chladnokrvné zobrazenie prostredia ruskej tajnej služby so všetkým, čo k tomu patrí. Mučenie, násilie, nahota a sex sú hnacími motormi filmu. Dokonca ani nahá Jennifer Lawrence neposkytuje vzrušenie, ktoré by divák od filmu očakával. Spôsob akým sú tieto scény nakrútené nie je vôbec uspokojujúci, či atraktívny. Je to chladné, fyzické a realistické, presne také, ako výcvik volaviek. Film nezobrazuje nahotu ako niečo zmyselné, vzrušujúce, či erotické, ale skôr fyzické. Veta „Je to len mäso!“ presne vystihuje podstatu filmu, ktorý sa nesnaží priniesť hlbšiu myšlienku, naopak ponúka niečo oveľa zaujímavejšie, realitu.

Áno realita je to, s čím film pracuje, no nezobrazuje ani jeden pozitívny okamih, okamih šťastia, či lásky. Samozrejme sú tam nejaké tie náznaky emócii, avšak len vo veľmi malej miere. Film ponúka pohľad na ľudí ako na otrokov vlastných túžob. Volavky majú za úlohu nájsť ich skryté túžby a použiť ich proti nim. Červená volavka nie je špionážny film na aký sme zvyknutí. Neponúka pohľad na atraktívny život špiónov ako v prípade Jamesa Bonda, či Mission Impossible. Ide skôr o depresívne vyobrazenie skutočného života špiónov, ktorí nemajú inú možnosť ako byť tým, čo z nich štát vytvoril. Pracujú pre štát a patria štátu. A ten si s nimi môže robiť, čo len chce. Nezáleží na tom kto je dobrý alebo zlý, pretože v konečnom dôsledku je všetko len o moci. Moc je to, čo z ľudí robí vrahov.

Prvá polovica filmu bola akčná a zaujímavá. Jednotlivé scény držali diváka v napätí a chcel vidieť viac. Výcvik, ktorý Dominika absolvovala patril k tým lepším častiam filmu, bol veľmi zaujímavý, kontroverzný a odkrýval celú podstatu filmu. Dozvedeli sme sa v ňom všetko, čo sme potrebovali vedieť o volavkách, to ako pracujú, a čo je ich úlohou. Taktiež nám tvorcovia predstavili zmýšľanie ruských agentov, ktorí boli chladní, suroví a svoju prácu brali naozaj vážne. Dominika bola iná a toho sa báli, pretože sami nevedeli, čo môžu od nej očakávať. Vycvičili z nej dokonalú zbraň, ktorú ani oni sami nemali pod kontrolou.

Problém nastáva v druhej polovici filmu, keď sa všetko zrazu začne komplikovať. Niektoré scény boli nedokončené a v konečnom dôsledku nedávali zmysel. Možno slúžili len na vyplnenie filmového času. Taktiež treba spomenúť, že zrazu začal byť film príliš surový a krvavý. Niektoré scény boli prehnané a zbytočné. Tvorcovia chceli divákov šokovať, čo sa im samozrejme podarilo. Bohužiaľ, ako sa zvykne hovoriť, menej je niekedy viac, a v tomto prípade sa to potvrdilo. V druhej polovici filmu prevládalo násilie, naopak dej sa akoby strácal a s ním aj akákoľvek chuť do jedla. Keď už si myslíte, že ste videli dosť príde ten mement, keď tvorcovia ešte viac pritvrdia, a vy sa stanete svedkami mučenia v priamom prenose. Problém však nastáva v jednotvárnosti a stereotypnom zobrazení jednotlivých kultúr. Američania sú vo filme vykreslení ako tí dobrí, ktorí sú ochotní pomôcť chudobnému ruskému dievčaťu zmeniť svoj osud. Naopak Rusi sú zvrátení násilníci a vrahovia, ktorí mučia svoje obete, aby získali potrebné informácie. Pozitívom však je, že záver filmu nám ponúkne zaujímavý zvrat, na ktorý sme všetci čakali.

Dominika bola komplexne napísaná postava. Jej odhodlanie pramenilo len z jediného cieľa, postarať sa o svoju chorú matku. Jennifer Lawrence splnila očakávania a znovu predviedla fantastický herecký výkon. Jej výraz tváre neprezrádzal žiadne emócie, bol chladný. Až do poslednej chvíle nebolo jasné, aké sú jej skutočné zámery. Predviedla dokonalú ilúziu manipulácie cez filmové plátno. Nie len postavy vo filme, ale aj diváci boli zmätení a nevedeli komu majú veriť. Bolo zaujímavé sledovať ako tvorcovia pracovali s divákmi. Ponúkli nám jednotlivé postavy a nechali nás hádať ako to celé dopadne. Okrem Jennifer Lawrence sa vo filme objavili ďalší vynikajúci herci ako napríklad Joel Edgerton, ktorý stvárnil agenta CIA Nathaniela Nasha. Edgerton ponúkol zaujímavý protipól. Aj napriek tomu, že medzi Dominikou a Nashom nebola cítiť chémia, neboli si úplne cudzí, niečo ich spájalo. Obidvaja boli tajní agenti a mali misiu, no napriek tomu sa rozhodli jeden druhému dôverovať. Matthias Schoenaerts, ktorý vo filme stvárnil Dominikinho strýka Vanyu Egorova podal taktiež výborný výkon. Vanya bol od začiatku hádankou. Jeho motivácia a činy boli nejasné. V jednom momente ste ho nenávideli, no v ďalšom ste boli šťastní, že môže Dominike pomôcť. Jeremy Irons stvárnil generála Vladimíra Korchnoia. Korchnoi sa vo filme ukáže len v niekoľkých scénach, no aj napriek tomu je potrebné povedať, že Jeremy Irons svoju úlohu zahral výborne.

Režisér Francis Lawrence (Constantine, a posledné tri diely Hunger Games) nakrútil film ako adaptáciu na rovnomennú knižnú predlohu od spisovateľa Jasona Matthewsa, bývalého zamestnanca CIA. Scenár napísal Justin Haythe (Revolutionary Road). O produkciu sa postarala produkčná spoločnosť Chernin Entertainment v spolupráci so Steveom ZaillianomGarrettom Baschom. Film dostal R-rating (za násilie, mučenie, sexuálny obsah, a nahotu).

Zhrnutie

Film Červená volavka ponúka príbeh mladej ženy, ktorá prišla o svoje sny a rozhodla sa zobrať osud do vlastných rúk. Jej chorá matka je všetko, čo jej ostalo a je pre ňu ochotná obetovať vlastný život. V prvej polovici filmu nám tvorcovia ponúkli veľa zaujímavých scén, akciu, napätie, sex, násilie, jednoducho mix všetkého, čo má dobrý film obsahovať. Avšak, druhá polovica filmu sa zameriavala na drsné, krvavé scény plné násilia, ktoré boli príliš silené a nepotrebné. V dôsledku toho trpel dej, postavy a s nimi aj diváci, ktorí boli zrazu zmätení, čo sa vlastne deje. Priebeh filmu odrazu nabral nečakaný spád, a niektoré scény neboli vysvetlené a dokončené. No, aj napriek tomu treba povedať, že skvelé herecké výkony a atmosféra určite stoja za zhliadnutie filmu. Od nás dostáva film Červená volavka hodnotenie 5,8/10.

ČSFD - 74%
IMDb - 62%
Logout.sk - 58%

65%

Priemerné hodnotenie:

User Rating: Be the first one !

O Michaela Némethová

Milujem filmy a seriály. Vo voľnom čase rada píšem, nakrúcam videá a chodím na improvizačné divadlo.

Neprehliadni

Bratia Liam a Chris Hemsworth spolu v jednom filme?

Thor a Gale Hawthorne z Hier o život spolu v jednom filme? Bratia Hemsworthovci majú pre svojich fanúšikov prekvapivú …

Bude sa natáčať prequel filmu Hry o život

Už pred pár mesiacmi sa objavili informácie o tom, že autorka Suzanne Collins prichádza s …