Domov / Novinky / Do kín čoskoro prichádza prvý slovenský komiksový film s názvom Parralel

Do kín čoskoro prichádza prvý slovenský komiksový film s názvom Parralel

Dokončia sa posledné úpravy, a do slovenských kín čoskoro zavíta slovenská „marvelovka,“ komiksová dráma  Parralel, ktorú Vám prináša spolupráca spoločností VISIONFILM MEDUSA PICTURE.

Po dvoch rokoch príprav filmu poznáme už aj dátum jeho premiéry. Ten je stanovený na 31. mája.

Príbeh komiksového filmu Parralel je inšpirovaný skutočnými udalosťami. Hovorí o živote muža, ktorý prisľúbil svojej žene na smrteľnej posteli, slávnej spisovateľke, že dokončí jej posledný príbeh pre ich milovanú dcérku. Muž bojuje s jeho rozpoltenou osobnosťou, a veľmi trpí a smúti nad stratou jeho manželky. Okrem tejto smutnej životnej situácie, mu život skomplikuje pád pri zdolávaní hory Parralel. Muž je totižto horolezec a pri páde sa udrie do hlavy následkom čoho stratí zrak.

Tvorcom tohto filmového diela je režisér, scenárista a animátor Matyas Brych. Je to mladý český tvorca, ktorý však žije na Slovensku. Inšpirovali ho americké komiksy DC a Marvel, japonské „anime“, ale aj silná česká a slovenská tradícia. Inšpirácia vraj prichádzala aj z kníh o hobitoch a ich hrdinských príbehoch, kde obyčajní malí tvorovia zachraňujú celý svet. Na réžií spolupracoval s Vladimírom Kriškom, ktorý je zároveň aj spoluproducentom filmu. Zaujímavosťou je, že na celej animácii sa podieľal len jeden animátor a tvorca zároveň – Matyas Brych. Hlasy animovaným postavám požičali známi herci ako Tomáš Maštalír, Zuzana Porubjaková a Dano Heriban.

Parralel

Film bol odjakživa mojou vášňou. Je to dokonalá konjunktúra všetkých umeleckých oborov, ktoré kedy mnou rezonovali – obraz, príbeh a hudba. Pre začínajúceho filmára je niekoľko možností. Buď natočiť tzv. „found footage“ horor, alebo v mojom prípade nakresliť animovaný film celý sám. Zvíťazila animácia a to aj napriek tomu, že nepoznám jediný celovečerný projekt, ktorý by kreslil jeden človek sám. A tak som kreslil a kreslil, takmer dva roky.

hovorí Matyas Brych, animátor, scenárista a režisér animácie.

Parralel

Dôležitým impulzom pre napísanie scenára pre mňa boli hory a horolezecké príbehy. Najmä horolezci Joe Simpson, Simon Yates a Ueli Steck. Ueli Steck presne pred rokom však zahynul, keď sa v Himalájach chystal na expedíciu, v ktorej chcel bez kyslíku zdolať v jeden deň Lhotse, Nutze a Everest, čo pred ním nikto ani len neskúsil. Podľa mňa šlo o najlepšieho horolezca aký kedy žil. Film je teda poctou týmto trom odvážlivcom a samozrejme všetkým, ktorí sa chceli „dotknúť neba.“

dodáva Matyas Brych.

O Test_user

Neprehliadni

Marvelovský Silver Surfer mohol mať vlastný film!

Len pred nedávnom zverejnil umelec Gabriel Hardman storyboard, ktorú nakreslil v 90. rokoch. Vtedy sa …