Domov / Kinopremiéry / Dovidenia tam hore – dramatická novinka v kinách
Dovidenia tam hore

Dovidenia tam hore – dramatická novinka v kinách

November 1918. Do konca svetovej vojny ostáva už len pár dní. Poručík Henri d’Aulnay-Pradella (Laurent Lafitte) je napriek tomu ochotný kvôli uznaniu a povýšeniu ísť aj cez mŕtvoly a ženie svoju jednotku do nezmyselného útoku. Tento zbytočný útok na kótu 113 nerozlučne spojí dvoch vojakov, nenápadného účtovníka Alberta Maillarda (Albert Dupontel) a nadaného umelca z bohatej rodiny Édouarda Péricourta (Nahuel Pérez Biscayart). Albert skončí po výbuchu zasypaný v zákope a Édouard ho vyhrabe a zachráni. Hneď nato ho ale zasiahne výbuch granátu a príde o kus tváre.

Toto znetvorenie ovplyvní životný príbeh oboch vojakov aj po demobilizácii. Albert sa stane Édouardovým opatrovateľom a nakoniec spoločne pripravia monumentálny podvod postavený na národnom uctievaní vojnových hrdinov pomocou pomníkov. A poručík Pradelle medzitým nehanebne zarába na štátnej zákazke založenej na exhumácii padlých a na výstavbe vojnových cintorínov. K pozostatkom padlých vojakov sa chová tak isto ako sa choval k tým živým, ktorým velil: bezohľadne a s jediným cieľom zarobiť na nich, čo najviac peňazí. Cesty falošných obchodníkov s pompéznymi pomníkmi a bezohľadným staviteľom cintorínov sa tak musia zákonite pretnúť.  Šialenstvo v bláznivom povojnovom  Francúzsku môže pokračovať aj v práve objavenom jazzovom rytme.

Film Dovidenia tam hore bol natočený podľa rovnomennej románovej predlohy. V roku 2013 zaňho spisovateľ Pierre Lemaitre získal prestížnu Goncourtovou cenu.

O Ivan Jandura

Som obrovský fanúšik sveta Marvelu, Lord of the Rings, Zaklínača, sci-fi, fantasy a kvalitných vojnových filmov.