pondelok , január 21 2019
Domov / Kinopremiéry / Eliška Balzerová: „V scenári je najväčšia sila, keď dostanete kvalitný scenár, môže vzniknúť kvalitný film.“ (ROZHOVOR)
Eliška Balzerová

Eliška Balzerová: „V scenári je najväčšia sila, keď dostanete kvalitný scenár, môže vzniknúť kvalitný film.“ (ROZHOVOR)

Nový český film Otcova volga sa v utorok 6. 3. 2018 dočkal slávnostnej slovenskej premiéry, ktorej sa zúčastnil aj samotný režisér Jiří Vejdělek a hlavné predstaviteľky Eliška BalzerováTatiana Vilhelmová. Otcova volga je dobrodružný, emotívny, komický a dramatický film o osude matky a dcéry, ktoré spolu prežívajú najväčšie dobrodružstvo v ich živote. Ide o emotívny príbeh z prostredia medziľudských vzťahov. Vzťah matky a dcéry sa postupne buduje a my sa stávame svedkami prekvapivých zvratov a nečakaných zistení. Ale viac nám už v rozhovore prezradila herečka Eliška Balzerová, ktorá vo filme stvárnila postavu Evy.

Dobrý deň, aká bola Vaša reakcia, keď ste si prečítali scenár k filmu Otcova volga? Bola to láska na prvý pohľad?

Okamžite som vedela, že chcem do toho ísť, pretože táto spolupráca ponúkala veľa lákadiel. V prvom rade to bol kvalitný scenár, ďalej pán režisér, ktorého prácu poznám, a v neposlednom rade moja herecká kolegyňa Tatiana Vilhelmová, ktorá vo filme stvárňuje moju dcéru. Som veľmi rada, že sa mi stretnutie s ňou prostredníctvom tohto krásneho filmu podarilo. Takže to boli také tri veľké lákadlá.

Ako prebiehala Vaša herecká príprava? Bolo na nej niečo špeciálne?

Mali sme odborné porady ohľadom choroby, ktorú mala moja filmová dcéra. Dozvedeli sme sa názory a príbehy rôznych ľudí, ktorí s ňou mali skúsenosti. Taktiež pán primár na onkologickom oddelení nám ponúkol odborné rady. A inak sme sa učili riadiť tú volgu a samozrejme, že sme sa na film pripravovali celý život a vychádzali sme z vlastných životných skúseností.

Ako sa Vám spolupracovalo s pánom režisérom a hereckými kolegyňami?

Ja už jeho prácu poznám, takže som vedela do čoho idem a čo ma čaká. Pán režisér je maximalistický, starostlivý, a každú klapku ide toľkokrát, až pokým nie je úplne spokojný. Takže niekto na to možno nie je zvyknutý, no ja to mám rada, pretože mám rovnaké vlastnosti. Občas mal na nás nachystané aj také menšie finty. Napríklad povedal: „Dievčatá boli ste výborné, ale ešte jednu klapku pre mňa.“ A samozrejme, že tá scéna preňho bola vždy najlepšia, pretože už sme boli uvoľnené a vedeli sme, že máme hotovo ale urobíme mu ešte radosť. A inak sa mi zo všetkými hereckými kolegami spolupracovalo veľmi príjemne. S niektorými som sa stretla pred kamerou po prvýkrát a boli to krásne stretnutia.

A na záver by sme radi vedeli, čo by ste popriali českej a slovenskej kinematografii, aby sa nakrúcali aj ďalšie takéto kvalitné filmy?

Predovšetkým by som chcela popriať českým a slovenským filmárom aby nám vyrástli kvalitní scenáristi a aby sa táto profesia viac podporovala. Je totiž veľmi smutné, že scenárista živorí. Na scenári sa pracuje dlho a zadarmo. Potom vznikne krásny scenár, no nikto ho nechce nakrútiť, pretože na film nie sú peniaze. Treba si uvedomiť, že v scenári je najväčšia sila. Keď dostanete kvalitný scenár, môže vzniknúť kvalitný film. Režiséri a herci ho dokážu dobre spracovať, no príbeh je základ.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov!!

Nový film Otcova volga, ktorý Vám prináša filmová distribučná spoločnosť CinemArt SK, môžete vidieť v kinách od 8. 3. 2018.

 

O Michaela Némethová

Milujem filmy a seriály. Vo voľnom čase rada píšem, nakrúcam videá a chodím na improvizačné divadlo.