Domov / Tip na film / Dráma / Fakty o filme Mlčanie jahniat, ktoré ste (možno) nevedeli
zdroj: imdb.com

Fakty o filme Mlčanie jahniat, ktoré ste (možno) nevedeli

Film Mlčanie jahniat sa pokladá za jeden z najlepších filmov svetovej kinematografie. V hlavných úlohách si zahrali Anthony Hopkins, Jodie Foster či Ted Levine. Skvelé herecké výkony a scenár umožnili Mlčaniu jahniat a hercom odniesť si zo slávnostného večera z roku 1991 5 sošiek. Čo však (možno) neviete o tomto Oscarovom filme?

Príbeh filmu hovorí o mladej žene Clarice Starling (Jodie Foster), ktorá dostane možnosť pracovať na prípade FBI. Jej jedinou úlohou je viesť rozhovor s psychicky chorým Dr. Hannibalom Lesterom (Anthony Hopkins), ktorý sedí za vraždy a kanibalizmus, aby získala kriminalistický profil nového sériového vraha (Ted Levine). Toho označujú médiá ako „Buffalo Billa“, pričom jeho obeťami sú mladé veľké ženy.  Aby však Clarice dostala od Dr. Lectera čo chce, musí ho pustiť do svojej hlavy.

Jeden z najhorších zloduchov všetkých čias?

Anthony Hopkins spravil z Dr. Hannibala Lectera žijúcu legendu. Väčšinu zloduchov definujú ich činy, ale Lecterova stoickosť spôsobuje zimomriavky. V prvých minútach filmu, keď sa prvýkrát stretáva s hlavnou hrdinkou, dokáže určiť svoju dominanciu, pričom stojí za hrubým sklom. S jedinou vetou dokáže odokryť Claricine tajomstvá. Jeho slová spôsobujú rovnakú bolesť, akoby spôsobovali činy.

zdroj: cinemablend.com

Film, ktorý vyšiel pred 29 rokmi, zožal obrovský úspech po celom svete. Mnohí rozoberajú psychické črty Dr. Lectera z Mlčania Jahniat, keďže on sa stal z troch predstaviteľov Hannibala Lectera synonymom postavy. Zaujímavosťou však je, že herec Anthony Hopkins nebol režisérovou prvou voľbou.  Dokonca ani druhou. Viete si predstaviť postavu Dr. Lectera bez Anthonyho Hopkinsa? My nie! Aké iné zaujímavosti sme ale o filme (možno) nevedeli?

1.  Postavy Hannibal Lecter, Clarice Starling a Buffalo Bill boli napísané podľa skutočných ľudí.

zdroj: imdb.com

Postava Buffalo Billa bola napísaná podľa známeho sériového vraha Eda Geina, ktorý bol inšpiráciou aj pre filmy ako boli Psycho alebo Texaský masaker motorovou pílou.  Ďalšou inšpiráciou pre vytvorenie postáv bol aj prípad, kedy Robert Keppel, kriminalista, vyhľadal pomoc sériového vraha, aby chytil iného sériového vraha.

2. Hlavnými hercami mohli byť Sean Connery a Michelle Pfeiffer.

zdroj: decider.com

Úlohy Clarice Sterlingovej a Dr. Hannibala Lectera mali pôvodne hrať Sean Connery, ktoré poznáme najmä ako pôvodného Jamesa Bonda a Michelle Pfeiffer. Tá si nedávno zahrala vo filmy Vládkyňa zla 2.  Obaja však odmietli. Do úlohy Dr. Lectera následne pozvali Jermemyho Ironsa, ale aj ten odmietol ponuku. Tretím v poradí bol už Anthony Hopkins, ktorý si za film odniesol oscarovú sošku za najlepšieho herca. Úlohu Clarice Sterlingovej si mohla zahrať Michelle Pfeiffer, ktorá ale ponuku odmietla, lebo si myslela, že film je veľmi násilný. Namiesto Pfeifferovej si úlohu Clarice mohli zahrať aj Kim Basinger, Halle Berry, Melanie Griffith, Nicole Kidman, Andie MacDowell či Meg Ryan, ale Jodie Foster bola najlepšou voľbou.

3. Anthony Hopkins a jeho výnimočných 16 minút.

zdroj: imdb.com

Herec Anthony Hopkins získal Oscara za najlepšieho herca iba vďaka krátkym 16 minútam. Viac sa totiž vo filme neobjavil.

4. Mlčanie jahniat je jediný hororový film, ktorý získal Oscara.

zdroj: imdb.com

Mlčanie jahniat je jediný z piatich hororových filmov nominovaných na Najlepší film, ktorý získal cenu. Ďalšie filmy boli Čierna labuť (Black swan), Čeľuste (the Jaws), Exorcista (the Exorcist) a Šiesty zmysel (the Sixth sense).

5. Podľa IMDb je Mlčanie jahniat jeden z najlepších filmov svetovej kinematografie. Momentálne je na krásnom 24. mieste.

zdroj: giphy.com

ČSFD - 90%
IMDb - 86%
Logout.sk - 96%

91%

User Rating: Be the first one !

O Bianka Francistyová

Som študentka, ktorá miluje dobré filmy a seriály. Možno som trošku posadnutá kórejskou produkciu a ich seriálmi, ale to nevadí. Veď každý máme svoje muchy.

Neprehliadni

4 fakty o Ramim Malekovi, o ktorých ste nemali tušenia!

Od vtedy ako vyhral Oskara v roku 2019 za najlepšieho herca, sa Rami Malek stal …

Fotka nahého Ansela Elgorta bola pre charitu!

V tomto období temna, kedy sa televízne programy reprízujú a nové filmy nejdu do kín, …