Domov / Novinky / Filmy zachránené hudbou

Filmy zachránené hudbou

Občas naše očakávania od filmov nie sú naplnené tak, ako by sme chceli. Zvučné mená šikovných režisérov, scenáristov či hercov nemusia nutne znamenať záruku kvality. Poznáte to. Upútavka vás navnadí na nový film, vyberiete sa naň do kina celý bez seba, ale už po pol hodine máte chuť vyvaliť dvere od kinosály. Po skončení toho utrpenia, zamastených rúk od pukancov a o niekoľko eur chudobnejší odchádzate rozhorčení domov. Neostáva vám nič iné, len filmovú udalosť vytesniť z mysle. Jediná pozitívna vec, ktorú ste si boli schopní zapamätať, bola hudba. Filmové skladby boli také dobré, až sa vám vryli pod kožu. Dokonca aj teraz sa vďaka nim dokážete k tým filmom vrátiť, no predsa len s miernejšími emóciami.

Pripravili sme si pre vás 8 filmov, ktoré svojou kvalitou za veľa nestáli. Napriek tomu zožali úspech vďaka kvalitným piesňam začlenených priamo do ich spracovania.

Zdroj: imdb.com

Veľký Gatsby (2013)

Po predchádzajúcom úspechu s filmom Moulin Rouge, austrálsky režisér Baz Luhrmann s Veľkým Gatsbym neučaroval tak, ako bolo od neho očakávané. Adaptácia rovnomennej knihy od F. Scott Fitzgeralda síce zaujala režisérovou vlastnou interpretáciou príbehu, ale nič originálne sa napokon nekonalo. Nebol to zlý film, ale chýbala tomu iskra, ktorá by nás odrovnala. Jednoznačným ťahákom filmu bolo hviezdne herecké obsadenie na čele s Leonardom DiCapriom v úlohe Jaya Gatsbyho.

Snímok spestrili skladby od rôznych svetových umelcov. Beyoncé v spolupráci s Andrém 3000 prespievali pieseň od Amy Winehouse – Back to Black. Jej manžel Jay Z skóroval so skladbou – $100 Bill. Fergie zožala úspech s piesňou – A Little Party Never Killed Nobody (All We Got), bez ktorej žúr ani dnes nie je žúrom. Rovnako ako Fergie, aj jej bývalý kolega z Black Eyed Peas, will.i.am pridal ruku k dielu s piesňou – Bang Bang. Skladbou – Young and Beautiful, zaujala aj americká speváčka a skladateľka Lana Del Rey. Piesňou – Kill and Run, prispela Sia.

Päťdesiat odtieňov sivej (2015)

Film síce má prekvapivo svoju malú skupinu fanúšikov, no väčšinou populácie je priam nenávidený. Zobrazená erotika, pred ktorou si aj dospelý človek zakryl oči a nie preto, že by sa hanbil za svoju sexualitu. Jednoducho už ani na tento zábavný element sa nedalo pozerať. Napriek snahe režisérky Sam Taylor-Johnsonovej, ktorá mala za úlohu z ničoho vyčarovať trhák, si film zachoval jednu hrubú, nudnú líniu až do konca. Herecké obsadenie taktiež nijako nezaujalo. Jediné iskry, ktoré medzi hlavnou dvojicou preskočili, boli vidno iba počas plieskania po zadku Dakoty Johnsonovej. Jamie Dornan v úlohe alfa samca bol rovnako presvedčivý, ako tehotný Arnold Schwarzenegger vo filme Junior.

Čo však pri tomto filme stojí za zmienku sú jeho skladby. Na Oscara nominovaná skladba – Earned It, od kanadského speváka The Weeknd je podstatne viac sexi ako samotný film. Pieseň sa v tom čase držala na treťom mieste hudobného rebríčka Billboard Hot 100. Druhou známou piesňou v hudobných rebríčkoch bodovala aj pieseň – Love Me Like You Do, od anglickej speváčky Ellie Goulding. Skladba obsadila prvé miesto v 25 krajinách sveta. Najväčší úspech opäť zožala Beyoncé s remixom svojej populárnej skladby – Crazy in Love. Za zmienku stojí aj skvelá Annie Lennox, ktorá pre film naspievala zmyselnú pieseň – I Put a Spell on You.

Twilight sága: Nov (2009)

Filmy z tejto ságy sú len pekným príkladom toho, že nie každá úspešná kniha musí byť nutne sfilmovaná. Nalejme si čistého vína. Ak prižmúrime jedno oko, prvý diel decentne obstál. Dal nám nádej v lepšie pokračovania. Nov však nepriniesol nič iné ako sklamanie. Dnes je už film len akýmsi strašiakom v šatníku mnohých žien fandiacich v tom čase, buď tímu Edward, alebo tímu Jacob.

Nezáživné filmové spracovanie našťastie obohatila hudba pri jednotlivých scénach. Medzi najznámejšie patrí skladba – Meet Me on the Equinox, od Death Cab for Cutie. Spomienky sa vám možno vynoria pri skladbe – Friends, od Band of Skulls či s piesňou Hearing Damage od Thoma Yorka. Za zmienku stojí aj skladba – A White Demon Love Song od The Killers. Film ponúkal neskutočne veľa piesní, ktoré vás pri ňom dokázali nejaký čas udržať.

Sucker Punch (2011)

Režisér Zack Snyder týmto kúskom trafil vedľa. Vymyslený svet, útek pred realitou a päť mladých dievčat v minisukniach so zbraňami v rukách, bojujúc proti šialenému ústavu. Príbeh možno pobaví rovnako mladých ľudí snívajúcich o rebélii proti vyšším mocnostiam, ale pre náročnejšieho diváka to rozhodne nie je nič zaujímavé. Jediné, čo dokáže diváka udržať v napätí, sú možno špeciálne efekty a nacvičené choreografie súbojov. Inšpiráciu pre ne zrejme režisér hľadal vo svete japonského anime, čo možno považovať za múdre rozhodnutie, nakoľko Japonci vedia, čo robia v rámci bojových scén.

Hudobný rebríček k tomuto filmu mal oveľa viac čo ponúknuť, ako film samotný. Emily Browning prespievala známu pieseň od britského dua Eurhythmics – Sweet Dreams Are Made of This. Islandská speváčka Björk v spolupráci so skupinou Skunk Anansie vytvorila špeciálny remix svojej pôvodnej piesne – Army of Me. Skupina Skunk Anansie taktiež prispela aj coverom piesne – Search and Destroy, od americkej rockovej skupiny Stooges.

Interstellar (2014)

V tomto prípade ide o vec vkusu. Film režiséra Christophera Nolana zobrazuje Zem v blízkej budúcnosti na pokraji svojho konca, a potrebu nájsť nové obývateľné miesto na život pre ľudstvo. Cesta k novému životu by mala viesť cez červiu dieru, do ktorej bol vyslaný Matthhew McConaughey ako pilot Cooper.

Film sám o sebe nie je priamo sci-fi filmom. Dotýka sa ho aj rodinná dráma okolo Coopera a jeho dcéry, čo mu množstvo ľudí vyčítalo, pretože miestami tejto rodinnej linky bolo až priveľa. Ak ju dokážete stráviť, film sa vám odmení po vizuálnej stránke, ktorá je priam neskutočná a dokáže vás fascinovať celý čas. Ochudobnení však rozhodne nezostanete o cestovanie vesmírom, poučkami z fyziky či rôznymi teóriami, ktoré k sci-fi jednoducho patria. Jednotlivé scény nádherne dopĺňa hudba Hansa Zimmera, ktorú začal tvoriť dva roky pred vydaním filmu a pracoval na nej aj počas jeho natáčania.

Kolíska do hrobu (2003)

Akčné filmy sú fajn. Jet Li je fajn. DMX v hlavnej úlohe? Absolútne nerozumiem. Nezáleží či hrá po boku Stevena Seagala, alebo Toma Arnolda. V Hollywoode je množstvo iných hercov, ktorí sa úlohy zlodeja Faita mohli zhostiť a zahrali by to rozhodne lepšie. Skvelý príklad ako pokaziť aj nenáročné sobotné akčné krimi, ak sa obsadí neherec do hlavnej úlohy.

Ako rapper mal DMX filmu rozhodne čo ponúknuť. Jeho singel – X Gon Give It To Ya, ktorý vám odpálil hlavu skôr ako kopanec od Jeta Liho. Skladba, vďaka filmu Deadpool, prežila v roku 2016 opätovný boom. Taktiež hip hopové duo Clipse prispelo k filmu piesňou – I’m Serious.

Zlatá mládež L. A. (2013)

Režisérka Sofia Coppolová zvyčajne pri práci nerobí prešľapy vedľa. A predsa sa podarilo. Film bol natočený podľa skutočných udalostí v Los Angeles, kde vyčíňala skupina tínedžerov, ktorá pre zábavu vykrádala domy svetoznámych celebrít. Tak ako záživne to znie, je film v skutočonosti nezáživný. Odkaz, ktorý sa nám režisérka snaží prostredníctvom filmu odkázať je vcelku jasný. V bežnom živote sa stretávame s mládežou ovplyvnenou správaním mnohých pseudo hviezdičiek či sociálnych sietí, ktorí konajú nerozvážne a nemyslia na následky. Presne o tom je aj celý film. Napriek tomu, jeho spracovanie za veľa nestojí. Herecké výkony vám veľakrát počas filmu prídu neskutočne otravné a fádne. Nepomohlo mu ani lákadlo v podobe vrtiacej sa Emmy Watsonovej.

Hudba, ako aj v ostatných filmoch pod taktovkou Coppolovej, je ušiam lahodiaca a skvelo dopĺňa príbeh filmu v jednotlivých scénach. Mohli sme si vypočuť Kanyeho Westa s jeho piesňami – All of the Lights a Power. Prispela aj britská rapperka M.I.A., ktorá okrem svojej piesne – Bad Girls, spolupracovala aj s americkou rapperkou Rye Rye na skladbe – Sunshine. 2 ChainzWiz Khalifa sa spojili a vytvorili spoločnú skladbu – Money Machine. Film tak obsahuje množstvo hip-hopovej a tanečnej hudby, ktorá výstižne dopĺňa jednotlivé udalosti v príbehu.

Osobný strážca (1992)

Kultový film s ešte kultovejšou piesňou. Vo svete má množstvo priaznivcov, a aj po mnohých rokoch sledovanosť zabezpečuje tvár obľúbeného Kevina Costnera v úlohe bodyguarda, s populárnou speváčkou Whitney Houston. Napriek tomu získal sedem nominácií na Zlatú malinu. Po prvom pozretí vo vás zanechá príjemné pocity, ktoré si chcete presne také uchovať. Po ďalších vzhliadnutiach si uvedomíte, že film je len nemastný-neslaný priemer, či už v rámci romantiky, alebo akcie. Z tohto dôvodu by šiel film dolu vodou, ak by ho nezachránila okrem tvárí hercov, spomínaná pieseň – I Will Always Love You, naspievaná samotnou Whitney Houstonovou. Pieseň pôvodne napísala Dolly Partonová, ako rozlúčku so svojím producentom a dlhoročným duetovým partnerom Porterom Wagonerom v sedemdesiatych rokoch. Pieseň sa stala populárnou až po odznení vo filme, práve vďaka hlasu hlavnej ženskej protagonistky.

Hudba nám pomáha spomenúť si na jednotlivé udalosti z nášho života. Rovnako to platí aj na scény zobrazené vo filme. Spomenuli ste si aj vy?

Fantasy Island

O Kristína Kittnerová

Som študentka masmediálnej komunikácie. Obľubujem sledovanie najmä juhokórejských seriálov a filmov, no nepohrdnem ani dobrým anime. Ak si mám vybrať jeden žáner, vyberiem si komédiu. Je fajn pozerať film a zároveň posilňovať brušné svalstvo.

Neprehliadni

Tip na film: My Annoying Brother (2016)

Ázijské filmy sú jednoznačne iné. V dobrom slova zmysle. Nič nemôže byť predsa rovnaké, treba sa …

Tip na film: Vražda na jachte (2019)

Predstavujeme vám film z dielne Netflix – Vražda na jachte (Murder Mystery). Už samotný názov filmu …