Domov / Kinopremiéry / Kinotip: Black Panther
Black Panther

Kinotip: Black Panther

Black Panther sa nám konečne predstavuje v prvom samostatnom filme. Po udalostiach, opísaných vo filme Captain America: Občianska vojna, sa bojovník T’Challa po smrti svojho otca, vládcu Wakandy, vracia domov, aby sa stal novým kráľom tejto skrytej, avšak technologicky vyspelej africkej krajiny. Objavuje sa však dávny nepriateľ a tak musí T’Challa zmobilizovať svojich spojencov a ako Black Panther využiť všetky schopnosti, aby zabránil vojne, ktorá by ohrozila Wakandu aj celý svet.

Hlavná časť natáčania začala 21. januára 2017 v štúdiách EUE / Screen Gems Studios a štúdiách Pinewood v metropolitnej oblasti Atlanty. Mestská radnica Atlanty poslúžila ako budova Organizácie Spojených národov. Dodatočné natáčanie sa uskutočnilo v Južnej Kórei, pričom mesto Busan slúžilo ako scéna automobilovej naháňačky, ktorá zahŕňala 150 áut a viac ako 700 ľudí. Produkcia pre tento účel najala niekoľko stoviek miestnych študentov z univerzít, ktorí sa zhostili úloh komparzistov či pomocných síl počas natáčania v Južnej Kórei. Posledná klapka zaklapla 19. apríla a následne sa spustil kolotoč post produkcie, aby si diváci po celom svete mohli vychutnať nový film začiatkom roka 2018.

Black Panther

Filmovaním sa tvorba príbehu nekončí. Marvelovky sú známe kvalitným hudobným soundtrackom, o ktorý sa v prípade Čierneho pantera postaral Ludwig Göransson. Göransson vycestoval do Senegalu a Južnej Afriky, aby našiel inšpiráciu u miestnych hudobníkov a vytvoril základ pre hudbu k filmu. Známy hudobník Kendrick Lamar vyprodukoval pesničkovú časť soundtracku s názvom Black Panther, ktorého vydanie bolo naplánované na 9. februára 2018. A teraz sa môžeme tešiť už aj na film samotný.

Kto je kto?

Postava Black Panthera debutovala v komixovom príbehu „Fantastic Four Vol. 1“ vo vydaní číslo 52, ktoré bolo publikované v roku 1966. Zaujímavosťou je, že Čierny Panter je odborníkom na boj bez zbrane. Používa bojovú techniku, ktorá kombinuje postoje mačkovitých šeliem s mnohými druhmi bojových umení. Vo filme sa v úlohe T’Challu – Čierneho Pantera predstavuje herec Chadwick Boseman. Princ T’Challa je pripravený stať sa novým kráľom Wakandy. Smútok kvôli strate otca zatieňujú okolnosti kvôli ktorým musí hrdina opustiť krajinu, aby porazil nepriateľov, ktorých činy ohrozujú celý svet. Zaťažený zodpovednosťou za národ a svet musí T’Challa použiť všetky dostupné prostriedky na to, aby neohrozil životy miliónov Wakandanov.

Dôležitou súčasťou spoločenstva okolo Čierneho Pantera sú Dora Milaje, káder silných žien, ktorý slúži ako osobná bezpečnostná sila kráľa a kráľovskej rodiny. Tieto vysoké, holohlavé bojovníčky, ktoré sa pohybujú ako jedna, pútajú pozornosť kamkoľvek idú. Pod vedením Okoye, ktorú stvárňuje Danai Guriry, bezpečnostná sila Dora Milaje zahŕňa kontingent žien z celého sveta vrátane Florence Kasumby, ktorá sa vracia do hry v úlohe Ayo, postavy, ktorá sa prvýkrát objavila vo filme „Captain America: Občianska vojna“.

Black Panther
Okoye (Danai Gurira), Nakia (Lupita Nyong’o) a Ayo (Florence Kasumba)

Erik Stevens, tiež známy ako Killmonger, je novým nepriateľom Wakandy, ktorý má zálusk na trón. Vybavený smrteľnými taktickými zručnosťami a znalosťami Wakandy je pre našich hrdinov skutočne impozantným nepriateľom. Vo filme ho stvárňuje Michael B. Jordan.

Vo filme uvidíme aj herečku Lupita Nyong’o v úlohe Nakie. Nakia je bojovníčka a Wakandská špiónka, ktorá trávi veľa času v krajinách mimo Wakandy. V príbehu stojí pred rozhodnutím, či sa má riadiť povinnosťou voči svojmu národu alebo svojimi citmi k T’Challovi.

Martin Freeman sa v príbehu predstaví ako agent agentúry CIA, ktorý bol naposledy videný na Zemovom vypočúvaní. Everett K. Ross čoskoro zistí, že je stopuje toho istého darebáka, ktorý sa nedávno vynoril z minulosti T’Chally. Ross je vďaka svojmu vyšetrovaniu vtiahnutý do úžasného sveta africkej kultúry a v spojení s T’Challou bojuje proti medzinárodným silám, ktoré stoja za pokusom zničenia Wakandy.

Daniel Kaluuya je W’Kabi, šéf bezpečnosti hraničného kmeňa. Ľudia hraničného kmeňa žijú na hraniciach Wakandy a slúžia ako prvá obranná línia krajiny. Pre outsiderov sa javia ako obyčajný malý africký národ. Pravdou je, že sú to jedny z najsilnejších bojovníkov vo Wakande, ktorí sa snažia za každú cenu chrániť tajomstvo svojho národa.

Shuri je mladšia sestra T’Chally a je technickým mágom, ktorý oplýva vysokou inteligenciou. Je druhou dedičkou trónu a najchytrejšou osobou vo Wakande. Je vedkyňou, novátorkou stojacou za technicky dokonakým oblekom Čierneho Pantera. Postavu stvárnila mladá herečka Letitia Wright.

Winston Duke ako M’Baku je vodcom kmeňa Jabari, skupiny Wakandanov, ktorí sa vyhýbajú používaniu vibránia (vzácneho a drahého kovu, ktorý je pevnejší ako oceľ a zároveň je mnohonásobne ľahší) a tiež sa zriekli bežného Wakandanského života. Po smrti T’Chaka, M’Baku čelí nároku T’Chally na trón, s úmyslom návratu Wakanda k jeho izolovanému spôsobu.

Ramonda je matkou T’Chally a Shuri. Jej cieľom je pomôcť T’Challovi stať sa kráľom Wakandy. Slúži ako poradca trónu. A pretože sa veci okolo nástupníctva nášho hrdinu komplikujú, odmieta akékoľvek politické funkcie a namiesto toho je jednoducho matkou, ktorej jediným zámerom je fyzická pohoda oboch detí. Úlohy matky sa zhostila Angela Bassett.

Forest Whitaker ako Zuri je duchovným vodcom Wakandy. Bol to dobrý priateľ zosnulého kráľa T’Chaka a stáva sa mentorom T’Chally. Na svojho zverenca prenáša mnohé svoje vedomosti a múdrosť .

Ulysses Klaue je nelegálnym predajcom zbraní, pašerákom a gangstrom pôsobiacim z Južnej Afriky. Poznáte ho z filmu „Avengers: Age of Ultron“ a ako správny obchodník má zálusk na Wakanské vibránium. Pašeráka stvárňuje Andy Serkis.

Black Panter
Andy Serkis ako pašerák zbraní Ulysses Klaue

Zdroj: Saturn Entertainment

O Ivan Jandura

Som obrovský fanúšik sveta Marvelu, Lord of the Rings, Zaklínača, sci-fi, fantasy a kvalitných vojnových filmov.

Neprehliadni

Pripravuje sa projekt „Nova“

Napriek tomu, že len pred rokom predstavilo štúdio Marvel svoju doteraz najväčšiu fázu, nezaspali na …

Shang-Chi a legenda desiatich prsteňov – informácie o deji

Spoločnosť Marvel bola nútená presunúť svoje plánované premiéry: Black Widow sa posunula na 6. november …