Domov / Kinopremiéry / Tip na film: Brooklyn
Kinotip: Brooklyn - logout.sk
Kinotip: Brooklyn - logout.sk

Tip na film: Brooklyn

Brooklyn ponúka milý príbeh mladej, nevinnej a odvážnej Írky, ktorá sa v 50-tych rokoch minulého storočia rovnako ako veľa iných Írov vydala do New Yorku za lepšou budúcnosťou.

Hlavnú hrdinku tejto mierne melancholickej a zároveň príjemnej drámy stvárnila Saoirse Ronan, ktorá vďaka úlohe získala aj nomináciu na najprestížnejšie filmové ocenenie Najlepšia herečka v hlavnej úlohe. Saoirse svojim dievčenským čarom a pokojným zjavom skvele dotvára atmosféru tohto staromódneho filmu.

 

Eilis Lacey svojím intelektom a bystrosťou nezapadá do malomestského prostredia, v ktorom vyrastala. So svojou túžbou po americkom sne a vidinou lepšej budúcnosti sa vydáva do newyorskej časti Brooklyn začať nový život. Odchod z domova je vo filme zobrazený naozaj realisticky a donúti diváka súcitiť s Eilis, ktorá každý jeden deň na novom mieste prežíva ťažko, cíti sa osamelo a nič nedokáže potlačiť jej smútok za domovom. Až kým do deja nevstúpi muž. Mladý Talian Tony (Emory Cohen) rozjasní jej dni a z príbehu sa v momente stáva romantická veselohra, v ktorej nevinné schôdzky dopĺňajú vtipné prehovory vedľajších postáv a všetko sa vyvíja takmer rozprávkovo. Ako sme si však mohli myslieť, do príbehu zasiahne vyššia moc, ktorá Eilis prinúti vrátiť sa domov.

 

Hlavnou témou príbehu je rozhodovanie sa medzi starým dobrým domovom plným známych, aj keď občas neznesiteľných tvári a leskom a slávou veľkomesta. Hlavná hrdinka si počas celého filmu zachováva charakter, zostáva dobrým a rozumným dievčaťom a diváka prijme, aby jej držal palce. Ako sa Eilis nakoniec rozhodne? Vráti sa za teplom domova alebo zapustí korene v New Yorku?

Kinotip: Brooklyn - logout.sk
Kinotip: Brooklyn – logout.sk

 

Za scenárom tohto príbehu stojí Nick Hornby, ktorý už s témou nevinného dievčaťa očareného veľkomestom má skúsenosti vďaka scenáru k filmu Škola života.

Brooklyn síce nepremenil ani jednu zo svojich troch nominácií na výhru, aj napriek tomu je však milým, inteligentným a zároveň nie príliš ťažkým spestrením večera.

A na záver niečo pre tých, ktorí si dodnes nevedia dať rady s menom herečky. 🙂

 

 

O Ivan Jandura

Som obrovský fanúšik sveta Marvelu, Lord of the Rings, Zaklínača, sci-fi, fantasy a kvalitných vojnových filmov.

Neprehliadni

Tip na film: Grandhotel Budapešť (2014)

Grandhotel Budapešť je komediálna dráma napísaná a režírovaná Wesom Andersonom (Psí ostrov, The French Dispatch, …

Tip na film: Pevné puto (2010)

Pevné puto: „Volám sa Susie Salmon, ako tá ryba. Mala som 14 rokov, keď ma …