Domov / Tip na film / Dobrodružný / Tip na film: Marťan (2015)
Zdroj: imdb.com

Tip na film: Marťan (2015)

Marťan je sci-fi dráma z roku 2015, režírovaná Ridleym Scottom, podľa knižnej predlohy od spisovateľa Andyho Weira. V hlavnej úlohe sa predstavil Matt Damon. Film mal svoju premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte. Získal niekoľko ocenení ako Zlatý Glóbus za najlepší film – muzikál alebo komédia a 7 nominácií na 88. cenách Akadémie. Okrem toho Matt Damon vyhral Zlatý Glóbus za najlepšieho herca a bol nominovaný na najlepšieho herca na Oscaroch 2016, aj na BAFTA oceneniach za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe.

Zdroj: imdb.com

Marťan – dej

Počas misie na Mars, je posádka zasiahnutá silnou búrkou. Jedného z nich, Marka Watneyho, zasiahne kúsok antény, a keďže si tým myslel, že je mŕtvy, nechali ho na Marse. Avšak Watney prežil a zistil, že ostal sám na nehostinnej planéte. Len zo skromnými zásobami sa musí spoľahnúť na svoju vynaliezavosť, dôvtip a silného ducha, aby prežil a našiel spôsob, ako kontaktovať Zem so správou, že je nažive. 140 miliónov kilometrov vzdialená NASA a tím medzinárodných vedcov neúnavne pracuje na tom, aby ho priviezli domov, zatiaľ čo členovia posádky sa pripravujú na odvážnu, ba až nemožnú, záchrannú misiu. A ako sa tieto príbehy postupne odvíjajú, celý svet sa spája, aby priviedol Marka Watneyho bezpečne domov.

Zdroj: imdb.com

Herecké obsadenie

Členov posádky tvoria: Matt Damon ako Mark Watney, Jessica Chastain ako veliteľka tímu Melissa Lewis, Michael Peña ako major Rick Martinez, Aksel Hennie ako Dr. Axel Vogel, Kate Mara ako Beth Johanssen a Sebastian Stan ako Dr. Chris Beck. Vo filme ďalej hrajú Kristen Wiig ako Annie Montrose, riaditeľka PR pre NASA; Jeff Daniels ako Teddy Sanders, riaditeľ NASA; Sean Bean ako Mitch Henderson, letový riaditeľ; Mackenzie Davis , Benedict Wong, Donald Glover, Chen Shu, Eddy Ko a Chivetel Ejiofor.

Zdroj: imdb.com

Záver

Po prečítaní knihy Marťan som bola veľmi ohromená a tešila som sa na interpretáciu filmu (bohužiaľ, nevidela som ho v kine a ako to ľutujem!). A nebola som ani trochu sklamaná! Bála som sa, aby film nebol iba preafektovanou, prehnanou verziu originálu. A zostala som príjemne prekvapená, že sa príbeh odohral bez nadmerného nafukovania príbehu či nadsádzky, ktorá je typická pre Hollywood.

Bolo skvelé vidieť, ako scenár dodal extra prvky, ktoré v knihe neboli a vylepšil tak už skvelý príbeh. Jednotlivé postavy boli interpretované s úplným ohľadom na úmysle autora a nič sa neprekombinovalo. Tempo aj strih filmu sú jedny z najlepších, s akými sa môžeme v modernej kinematografii stretnúť.

Avšak najlepšie zo všetkého, je herecký výkon Matta Damona. V jeho podaní ste mu uverili úplne všetko. Emócie, ktoré predviedol, vás zasiahnu a vy sa jednoducho smejete spolu s ním, plačete alebo sa cítite úplne na dne. Právom si zaslúžil nomináciu na najlepšieho herca. Naše hodnotenie film 9.5/10.

ČSFD - 83%
IMDb - 80%
Logout.sk - 95%

86%

User Rating: Be the first one !

O Lucia Furtáková

Som študentka masmediálnej komunikácie, ktorá miluje filmy a seriály. Nemám žiadny špecificky obľúbený žáner, ale nemám rada horory. :D

Neprehliadni

Kinopremiéry na tento týždeň

Tento týždeň prídu do našich kín 3 nové filmy: akčný triller o nájomnej vrahyni, horor …

Tip na film: SCOOB! (2020) – Recenzia

Scooby-Doo a Záhady s.r.o zažívajú nové dobrodružstvo. SCOOB! je milý a zábavný film, ktorý obsahuje …