Domov / Kinopremiéry / Lukáš Příkazký: „Scenár je napísaný situačne, nemusíte divákovi hovoriť, kedy sa smiať.“ (ROZHOVOR)
Zdroj: osobnosti.cz

Lukáš Příkazký: „Scenár je napísaný situačne, nemusíte divákovi hovoriť, kedy sa smiať.“ (ROZHOVOR)

Kriminálna komédia Prípad mŕtveho nebožtíka (recenzia) sa 19.2.2020 dočkala slávnostnej slovenskej premiéry, ktorej sa zúčastnili aj režisér Miloslav Šmídmajer (rozhovor), kameraman Peter Beňa (rozhovor) a herec Lukáš Příkazký. Film Prípad mŕtveho nebožtíka predstavuje paródiu na kriminálky, ktorých sú dnes plné obrazovky. Snímka využíva klišé kriminálneho žánru, a tak sa dej, ktorý divák už pozná, stal miestom pre slovný humor a do absurdna gradujúce situácie. Príbeh sa zameriava na štvoricu hercov: major Prubner (David Notovný), detektívovia Rorýs (Martin Pechlát) a Dymák (Lukáš Příkazký) a ich nová kolegyňa Skálová (Hana Vagnerová). Ich úloha je jasná – vyšetriť vraždu Starablažkovej za jeden týždeň! Viac nám už v rozhovore prezradil herec Lukáš Příkazký.

Skúste nám predstaviť svoju postavu.

On sa volá Bronislav Dymák a volajú ho Broňa. Vo filme to meno však nie je použité, pretože my sme si tie mená vymysleli, to nám „rejža“ dovolil. No a tento Broňa žije so svojou maminkou a má pocit, že je dobrý policajt, že má úspech u žien, hoci opak je pravdou. A tiež má obrovskú zbierku porna. V podstate je to ale milý „kluk“, ktorý robí výbroné kafé.

Počas Vašej hereckej kariéry ste hrali aj v iných kriminálkach. Ako sa tento film odlišuje od spracovania tých ostatných kriminálok?

Myslím si, že keby som nehral v iných kriminálkach, tak nehrám ani v tomto filme. Tých kriminálok je teraz strašne veľa. Točia sa iba samé kriminálky a  niektoré z nich sa berú strašne vážne. Mňa hrozne bavilo práve to, že ten scenár si z toho robí srandu, že je to paródia. Je to napríklad ako Horúce výstrely. Je tam však malý rozdiel. Horúce výstrely parodujú konkrétne filmy a vy, keď nepoznáte ten film, tak sa tomu ani nemôžete zasmiať. Tu žiadna konkrétna kriminálka alebo film nie je, skôr si z toho tak všeobecne robíme srandu.

Ako prebehla Vaša herecká príprava?

Nijak. (smiech) Samozrejme by som mal povedať, že som bol na kurze strieľania a podobne, ale moja herecká príprava na toto prebehla vlastne vďaka tomu, že sme dva roky točili seriál Rapl, ktorý je akoby práve tým opakom. Režisér Raplu (Jan Pachl) povedal: „Všetky tie kriminálky, ty vole, sú rovnaké“. A tak ako si z toho Miloš chcel urobiť srandu, tak on to chcel urobiť úplne inak – aby to bolo na vážno, proste aby tie postavy boli živé, reálne, aby mal každý svoju linku, svoj osobný život. Aby to nebolo jednoducho len prídu, vyriešia, koniec. Takže toto si myslím, ako príprava na točenie tohto filmu bola dostatočná. Ako nedá sa robiť si z toho tú prvoplánovú srandu. Tie dialógy, respektíve ten scenár je napísaný situačne, vtipne a nemusíte to podporovať tým hraním, kedy phovoríte divákovi: „Teraz sa musíš zasmiať.“ 

Na záver by sme radi vedeli, ako sa Vám pracovalo s hereckými kolegami aj celkovo so štábom?

Bolo to skvelé! Natáčali sme cez prázdniny, bolo leto, takže pohoda. Keďže sme netočili v Prahe, ale v Olomouci, tak sme tam bývali aj štyri, päť dní, museli sme spať na hoteli, a samozrejme sme chodili občas večer na pivo so všetkými kolegami a ľuďmi so štábu… To nás bavilo všetkých. A my sme sa všetci aj s Hankou, Davidom a Martinom už predtým poznali. Keď mi ponúkli tú rolu a ja som si prečítal scenár, tak som si po vedal: „Tý jo, to je zaujímave, to by lákalo“. Potom, keď mi povedali, kto všetko tam bude hrať, tak som súhlasil takmer okamžite, pretože som si povedal, že ak do toho idú títo traja, tak to chcem tiež zažiť.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov!

Nový film Prípad mŕtveho nebožtíka môžete vidieť v kinách od 20.februára 2020.

O Lucia Furtáková

Som študentka masmediálnej komunikácie, ktorá miluje filmy a seriály. Nemám žiadny špecificky obľúbený žáner, ale nemám rada horory. :D

Neprehliadni

Obrázok z filmu Godzilla vs Kong predpovedá bitku storočia

Nový obrázok z filmu Godzilla vs Kong ponúka náhľad na finálnu bitku medzi dvoma najmocnejšími …

Tip na film: SCOOB! (2020) – Recenzia

Scooby-Doo a Záhady s.r.o zažívajú nové dobrodružstvo. SCOOB! je milý a zábavný film, ktorý obsahuje …