Domov / Novinky / Skryté odkazy v disneyovkách, ktoré ste si nikdy nevšimli

Skryté odkazy v disneyovkách, ktoré ste si nikdy nevšimli

Filmy vytvorené spoločnosťou Disney v sebe častokrát ukrývajú odkazy na iné filmy z tejto produkcie. V niektorých filmoch je to viditeľné, v iných sú schované precíznejšie. My vám ponúkame zoznam 5 filmov, v ktorých ste si tieto odkazy pravdepodobne nikdy nevšimli.

1. Odvážna Vaiana: Legenda o oceáne

Tento film bol vydaný v roku 2016 a vyvolal obrovský úspech, najmä vďaka hlasovému obsadeniu (Dwayne Johnson, Nicole Scherzinger a mnoho ďalších), skvelej hudbe a silnému príbehu. Pri jeho pozeraní ste tak zaujatí dejom, že si veľmi nevšímate drobné detaily v pozadí. Tu sú 4 skryté odkazy, ktoré sme vybrali pre tento článok, ale je ich tam ukrytých omnoho viac:

V úvode filmu Vaianina babička rozpráva príbehy o monštrách, ktoré sú krátko na to vyobrazené aj na maľbách v stane. Jedna z nich sa až nápadne podobá na snežnú príšeru z Ľadového kráľovstva.

Zdroj: youtube.com

Keď sme už pri tom Ľadovom kráľovstve, spomínate si na scénu, v ktorej sa Mauimu konečne podarilo získať svoj hák, ale tie premeny mu robili trochu problém? Áno, je to Sven.

Zdroj: youtube.com

Pamätáte si na scénu, keď Vaianu a Mauiho napadnú divné kokosové tvory s obrovskými bojovými loďami? No tak jeden z nich je fanúšikom japonského animovaného filmu Veľká šestka, pretože jeho tvár je nakreslená presne tak, ako Baymax.

Zdroj: youtube.com

Ako sme hovorili, tých skrytých odkazov tam je neúrekom, ale keby sme sem mali dať všetky, tak je to na niekoľko článkov. Tohto malého nezbedníka sme si všimli až po niekoľkých razoch pozerania. Je to najlepší kamarát Ariel, Šupinka.

Zdroj: youtube.com

2. Veľká šestka

Pravdu povediac, tento film je nabitý jedným odkazom za druhým a je nemožné nájsť scénu, v ktorej nie je nejaká skrytá správa či odkaz. Preto sme vybrali 3 scény, ktoré sú podľa nás najvtipnejšie:

Hneď na začiatku filmuje je scéna, ako električka prechádza večerným mestom a všade sú rozsvietené lampy, nápisy či bilboardy. No a na dvoch z nich sa naraz ukážu až dve postavičky z disney filmov nezávisle od seba. Ralph z filmu Ralph rozbi-to a Kuro Little z Udatného kuriatka. Musíme podotknúť, že postava Ralpha sa vo filme objavuje opakovane.

Zdroj: youtube.com

Ľadové kráľovstvo si prebojovalo cestu aj to tohto filmu a taktiež niekoľkokrát. Presnejšie ide o princa Hansa, ktorého socha sa objavila v jednej tréningovej scéne a bola úplne zničená. Druhýkrát išlo o fotku „hľadanej osoby“ na policajnej stanici. No, Disney má očividne jasno v tom, kto je zlý.

Zdroj: youtube.com

Po tom, čo sa Marvel Studios stali súčasťou The Walt Disney Company, bolo len otázkou času, kedy sa začnú vzájomne ovplyvňovať. Crossover prišiel v tomto filme, kde Stan Lee hrá otca jednej z hlavných postáv. Ruku na srdce, koľko z vás si to všimlo?

Zdroj: youtube.com

3. Princezná a žabiak

Aj film Princezná a žabiak patrí medzi tie, ktoré ukrývajú množstvo odkazov. Avšak nie iba na ostatné disneyovky, ale aj na veci zo skutočného života. Ale jedno po druhom. Predtým než sa dej príbehu vôbec rozbehne, nám Disney ponúka hneď prvý odkaz. Všimli ste si, aký koberec to práši neznáma žena?? Ak tipujete slávny koberec z Aladdina, bingo! A podotýkame, že to nie je jediný film, v ktorom sa objavil. Svoje zastúpenie má aj v už spomínanom filme Vaiana.

Zdroj: youtube.com

Posuňme sa vo filme ďalej, rovno k scéne Mardi Grasu s karnevalovými vozmi. Zaregistrovali ste niekedy, aké rozprávky znázorňujú? Na jednom z nich je film Malá morská víla a voz je v tvare Tritóna. Druhý voz zase predstavuje Jafara z Aladdina.

Zdroj: youtube.com
Zdroj: youtube.com

Ďalšie skryté odkazy nie sú priamo z filmov Disney, ale podľa nás je to zaujímavý detail. Taktiež na začiatku filmu, keď Tiana a jej mama cestujú domov, v električke sedí muž, ktorý si číta noviny. Na titulnej strane je napísané „Zvolený Wilson“ – čo naznačuje jeho prvé zvolenie do úradu v roku 1913. Teraz vám určite napadlo, že to tak nemusí byť, pretože bol zvolený dvakrát a dátum tam nie je špecifikovaný. To je síce pravda, ale v scéne, v ktorej sa objavuje princ Navid, sú taktiež noviny. A hádajte čo… Tie tentoraz ukazujú presný dátum. Takže, aby to matematicky sedelo s Tianiným vekom, muselo to byť jeho prvé víťazstvo.

Zdroj: youtube.com
Zdroj: youtube.com

4. Coco

A dostávame sa k oscarovému animovanému filmu za rok 2018. Čo si budeme hovoriť. Film je skvelý sám o sebe, ale po tomto si ho pôjdete pozrieť znova a tento raz dej určite sledovať nebudete.

Zatiaľ čo abuelita poúča Migueala o dôležitosti rodiny, môžeme zazrieť Nema na oltári s rodinnými príslušníkmi. Ak ste si ho nevšimli, nevadí. Bol v dolnom rohu a splýval s pozadím. Postavy z rozprávky Hľadá sa Nemo/Dory sa objavili aj v inej scéne, a to na stole s „alebrijes“, čo sú v mexickej kultúre zvierací duchovný strážcovia.

Zdroj: youtube.com
Zdroj: youtube.com

Verte tomu alebo nie, piňaty boli svojho času používané na náboženské obrady. Postupom času sa z nich stali doplnky osláv, predovšetkým na detských zábavách. Vo filme môžeme vidieť, že tvorcovia sa inšpirovali filmami ako Príbeh hračiek či Príšerky s.r.o a vytvorili piňaty na motívy ich postáv.

Zdroj: youtube.com

To, že Disney ukrýva vo svojich filmoch postavy z už vydaných snímok, sme si tu ukázali dostatočne. Ale vedeli ste o tom, že v týchto animákoch ukrýva aj nápovedy na budúce filmy? V jednej konkrétnej scéne vo svete mŕtvych môžeme vidieť plagát na film Rodinka úžasných 2. A čuduj sa svete, rok po Coco Úžasňakovci do kín naozaj prišli!

Zdroj: youtube.com

5. Zootropolis

Opäť film, v ktorom striedajú odkazy za odkazmi. A samozrejme, nemyslíme len tie disneyovské. Ale keďže sme sa zamerali hlavne na ne, tu sú niektoré z mnohých, ktoré sme si všimli:

Počas ich vyšetrovania, Judy a Nick zamierili aj do naturalistických kúpeľov. Na jednej snímke môžeme vidieť čarovnú lampu už zo spomínaného Aladdina.

Zdroj: youtube.com

O pár priečok vyššie sme rozoberali film Veľká šestka. Tej sa podarilo dostať do tohto filmu hneď niekoľkokrát. Rôzne odkazy môžeme vidieť naprieč filmom, ako napríklad Baymaxovu hlavu, či kalendár so San Fransokyom. Avšak najvtipnejšie bolo zistenie, že obchod, ktorý vo Veľkej šestke vlastnila Hirova teta, sa nejako dostal aj do Zootropolisu.

Zdroj: youtube.com

Na záver, spomínate si na scénu, v ktorej pouličný predavač ponúkal DVDčka s filmami? My sme si trocha posvietili na to, aké tituly ponúkal a že to rozhodne stojí za to! Veď posúďte sami. Z pôvodných názvov: Big Hero 6 – Pig Hero 6, Tangled – Wrangled, Wreck-it Ralph – Wreck-it Rhino, Moana – Meowana,… Dokonca  je tam upútavka aj na Ľadové kráľovstvo 2.

Zdroj: youtube.com
Zdroj: youtube.com

Zaujal vás článok? Dajte nám vedieť do komentára, či by ste chceli viac článkov s touto tematikou, prípadne môžeme rozobrať jeden konkrétny animák podľa vášho výberu.

O Lucia Furtáková

Som študentka masmediálnej komunikácie, ktorá miluje filmy a seriály. Nemám žiadny špecificky obľúbený žáner, ale nemám rada horory. :D

Neprehliadni

10 najzárobkovejších filmových remakov spoločnosti Disney

Hoci Disneyho filmové adaptácia sú často kontroverzné a mnohí veria, že nikdy nebudú rovnako magické …

TOP 10 filmov so zvieratami v hlavnej úlohe

Naše drahé zvieratá, či už domáce alebo divé, čo by sme si bez nich počali? …