Domov / Novinky / Slovenská knižná novinka Zastavený čas bola napísaná cez mobil a prečítať si ju môžete aj vy
Zastavený čas

Slovenská knižná novinka Zastavený čas bola napísaná cez mobil a prečítať si ju môžete aj vy

Nedávno nám do redakcie prišiel e-mail od Tomáša Najta, v ktorom nám predstavil svoju knihu Zastavený čas. Po prečítaní mailu som si uvedomil, že takémuto knižnému dielu na našom webe dáme určite priestor. Tomáš totiž celú knihu napísal na mobile! A ako sám priznáva, príbeh považuje za knižnú obdobu filmového žánru ROAD MOVIE, kedy aj knižný hrdina cestuje a na mnohých známych aj menej známych miestach na mape Slovenska naráža na dobrodružstvá.

Dopravné zápchy a čakanie v radoch využil na napísanie knihy. Cez mobil.

Slovák Tomáš rovnako, ako mnoho ďalších, pri cestovaní do práce a z práce, mohol sledovať zväčša stojatú krajinu za oknom autobusov. Upierať pohľad na cudzích ľudí a po strete pohľadov ten svoj presunúť nenápadne inam. Počas jediného rokabol na nerozoznanie od ostatných mladých, ktorí svoju pozornosť venujú telefónom. Nesledoval však sociálne siete, ani nečítal správy, v túžbe skrátiť si čakanie. Pustil sa do písania knihy. Možno preto, že mu v mobile chýbal internet, ale najmä pre fakt, že v bežnom pracovnom a domácom živote neexistoval voľný čas na písanie.

Dobrodružné Sci-fi Zastavený čas 

Príbeh, ktorý Tomáš napísal, sa odohráva od severného Slovenska po Bratislavu. Hlavný hrdina Richard sa v jednom momente stane jediným živým tvorom, ktorého sa netýka zastavený čas. Zem sa neotáča okolo Slnka, čas neplynie, nehýbu sa vtáky, vzduch, na ani sa nemajú ako a kedy šíriť zvukové vlny. Richard sa ocitne v podivnom sne, v ktorom to jediné, čo počuje, sú ohromujúce ticho prerývané zvukmi jeho vlastného tela. Netuší ako a netuší prečo. Hlavne však nepozná odpoveď na otázku ako dlho ešte.

Dobrodružstvo plné akcie nezostáva dlho na jednom mieste. Neustále sa zaoberá javmi a svetom, v ktorom nijako neplynie čas a nie je v ňom v pohybe nič, čo potrebuje čas. Čiže všetko. Od vzduchu, zvuk, až po každú jednu smietku vo vzduchu, či všetky náhody a nehody, ktoré sa ešte nestihli náhodami a nehodami stať.

Základom je dobrá klávesnica

Smartphone s Androidom a slovenskou diakritikou v klávesnici umožnili vzniknúť celým súvislým textom. Aplikácia Notes bola miestom, kde postupne vznikali jednotlivé diely. Za sústavného zúfalstva pre fungovanie mobilov pri označovaní textu a práce s ním, sa však podarilo niečo, čo zatiaľ nemožno považovať za bežné. S niečím takým nepočítali ani tí, ktorí ponad plece nazerali veľa krát autorovi do mobilu. Zdanlivo pridlhé SMS sa potom zvedavcom ukázali ako texty so zvláštnym obsahom, ktoré možno vôbec v kontexte nedávali zmysel. Súvislý text, ktorý sa vyhýbal Messengeru a sociálnym sieťam naozaj pútal pozornosť. Napriek tomu autor vnímal zvedavosť ako presne to, čomu by podľahol aj on sám.

Čakanie u lekára, na letisku pri meškaní letu, v zápchach a odstavených diaľniciach. Všade tam vznikali časti knihy, ktorá vychádza ako ekniha. Zastavený čas nie je tradičnou knihou. Je o Slovensku, písaná ako akčný monológ jedinej postavy, ktorá môže hovoriť a konať. V mnohom inšpirovaná skutočnými udalosťami a ľudskými osudmi, ktoré mohli zostať celkom zabudnuté. V knihe sa stali námetom a dôvodom na šialenú cestu z odľahlého severu až k Dunaju. A kam potom?

Zastavený čas

Nás kniha naozaj veľmi zaujala a preto sme neváhali, a Tomáša sa opýtali na pár otázok:

Keď ste po prvý raz začali písať tento príbeh na mobilnom telefóne uvažovali ste o myšlienke, že sa raz bude predávať ako e-kniha v kníhkupectve?

Vôbec nie. Niekde na začiatku som nastúpil do autobusu a rozospatý som si chcel zapísať sen, ktorý sa mi sníval. Ľudský mozog si to tak rozdelil, že sny veľmi rýchlo zabúdame, aby sa nám neplietli s reálnymi zážitkami. Niekedy je to škoda. Sen, ktorý sa mi sníval, je začiatok v knihe. Pamätám si, že som si ho nestačil zapísať celý. Cestou z práce som si matne spomínal na zvyšok a ten som zapísal práve pri ceste domov. Lenže postupne, keď som si v poznámkovom bloku v iné dni našiel tieto zápisky, našiel som v nich chyby, prípadne nezrozumiteľné slová vďaka autocorrectu. Žiadalo si to opraviť, trochu upraviť až mi v hlave skrsla myšlienka, že z toho môže byť krátka poviedka. Ľudia na Slovensku ale nie sú takými fanúšikmi scifi, ako v susedných Čechách. Keď z toho vznikal rozsiahly príbeh, stále som nevedel, čo z toho bude. Poviedka sa rozrastala čím viac som trčal v zápche, alebo v radoch. Priznám sa, že v určitom čase v závere roka 2016 som sa nazdával, že by to mohla byť celá kniha. Príbeh som písal počas roka 2016 a do prvého vydavateľstva odoslal posledných 5 minút roka 2016. Vtedy som dúfal, že by to mohla byť kniha. Slovenské vydavateľstvá ale nemajú záujem o scifi príbehy, hoci jediný scifi prvok je čas samotný. Po roku a pol knižka vyšla ako ekniha. Bola taká možnosť a rád som ju využil.

Myslíte si, že spôsob akým ste knihu napísali hral kľúčovú úlohu v tom, čo ste sa ňou snažili povedať? 

To ani nie. Na začiatku sa mi zdala prvá scénka zaujímavá. Ako fantastický filmový zážitok, v ktorom som bol ja hlavnou postavou. Emócie si celkom už nevybavím. Čo som sa s ňou snažil povedať? Postupne sa do príbehu dostávali moje vlastné zážitky, krásne miesta, zaujímavé lokality Slovenska aj celkom neznáme miesta. S nápadom zastaveného času sa pohrávalo mnoho autorov. Nikdy ale nemysleli na niektoré prvky, ktoré ja pokladám za dôležité. Šírenie zvuku, viditeľnosť, pohyby vecí… Áno, som taak trochu fanúšik sci-fi tematiky. No zároveň som fanúšik Slovenska a mnohých miest v našej krajine. Skĺbiť sa to vraj nedá. Ja som sa o to pokúsil. Lenže pri písaní som tam vložil mnoho z toho, čo do Slovenska patrí. Negatívne. Chcel som tak upozorniť na problémy, ktoré sú reálne. Do jedného príbehu som tak v podstate skĺbil neskĺbiteľné. Trochu fantasy priniesť do súčasného Slovenska sa aj mne samému stále zdá príliš trúfalé.

Aké diela, autorov radi čítate, prípadne aké diela vás pri písaní inšpirovali?

Som skôr filmový nadšenec, ako čitateľ. Knihy, ktoré mám rád, ako tvorbu Siega Larssona, alebo Stephena Kinga, si myslím nemajú veľký podiel na tom, čo píšem v Zastavenom čase. Skôr ma ovplyvnila chuť po písaní a následne životné príbehy ľudí okolo mňa, ktoré sa v knihe objavujú.

Ak by ste mali zhrnúť myšlienku celej knihy do jednej vety ako by znela?

V momente, keď zo zápiskov už bola kniha, jedna nová a podstatná myšlienka sa tam objavila. Obyčajný človek je dnes bezbranný, ak chce bojovať za spravodlivosť. Dokonca aj keď chce pomôcť iným, veľa z nezmôže. Sám bojuje o svoje prežitie. Aby sme zvládli bojovať, potrebujeme zbraň v podobe zázraku.

Plánujete ďalej pokračovať v písaní, alebo sa touto knihou uzavrela vaša kapitola spisovateľa?

Určite áno. Napísal som ešte dve dielka. Ich vydania sú otázkou času. Tretí príbeh už ale nie je napísaný len čisto na mobile. Po pravde, telefón už nepatrí medzi najnovšie a hoci som sa naučil fungovať s automatickým prepisovaním a dokončovačom slov, výrobcovia telefónov to robia tak, aby sa postupne prístroj spomaľoval. Alebo je naozaj už veľmi starý. Tie ďalšie príbehy už sú viac temnejšie a s celkom inou tematikou.

O Ivan Jandura

Som obrovský fanúšik sveta Marvelu, Lord of the Rings, Zaklínača, sci-fi, fantasy a kvalitných vojnových filmov.

Neprehliadni

7 fimov, ktoré sú lepšie ako ich knižné predlohy

Asi každý poznáme silu ľudskej fantázie, ktorá dala základ mnohým skvelým príhodám, rozprávkam, knihám či …