Domov / Tip na film / Dráma / Tip na film: Darca (2014)
Zdroj: imdb.com

Tip na film: Darca (2014)

Darca je sociálny sci-fi film režírovaný Phillipom Noycom. Film je založený na románe s rovnakým názvom od spisovateľky Lois Lowry z roku 1993.

Zdroj: imdb.com

Dej

Jonas vyrastá v idylickom svete, kde existuje iba šťastie. Ľudia nepoznajú utrpenie, vojny, násilie, strach ani bolesť. Základom tohto sveta je jednotvárnosť: rovnaké domovy, rovnaké oblečenie, rovnaké rodiny. Na okraji spoločenstva žije jediný držiteľ a strážca všetkých pravdivých spomienok ľudstva – Darca. Prostredníctvom jeho Jonas získava to, čo nikto iný nesmie vedieť – pravdu o skutočnom živote a skúsenostiach z predchádzajúcich generácií. Jonas začína chápať, že jeho spoločenstvo žije v ilúzií dostatku a bezpečia, ale za cenu úplnej absencie citov a možnosti voľby. Ľudia necítia emócie – lásku, vášeň, priateľstvo, nevnímajú dokonca ani farby. Pocit harmónie je vytvorený umelo. Jonas objavuje najtemnejšiu stránku utopického sveta. Všetci v spoločenstve sú pomocou každodenných injekcií zbavovaní  všetkých zlých spomienok a emócií. Ich svet je podvod. Tvárou tvár tejto skutočnosti, Jonas už nedokáže žiť rovnako ako predtým. Čelí obtiažnemu rozhodnutiu dotýkajúce sa nie len jeho vlastného života, ale celého sveta.

Zdroj: imdb.com

Herecké obsadenie

Vo filme máme možnosť vidieť mnoho známych tvárí: Jeff Bridges stvárnil Darcu, Brenton Thwaites ako Jonas, Odeya Rush ako Fiona, Katie Holmes ako Jonasova matka, Meryl Streep ako vodca spoločenstva, Alexander Skarsgård  ako Jonasov otec, Cameron Managhan ako Asher, Taylor Swift ako Rosemary, Emma Tremblay ako Lily a ďalší.

Záver

Keď som videla názov filmu, tak som sa sama seba pýtala, čo dávame… Keď som videla tento film, tak som sa opýtala, čoho sme sa vzdali.

Jednoduchá a jasná správa tohto filmu je to, čo ho robí tak veľmi zaujímavým a dobrým. Videla som toľko jednoduchých vecí vysvetlených tak hlbokým spôsobom. Veci ako rodina, láska, emócie, ľudstvo.

Darca je skvelý film, ktorý ukazuje to, o čom je ľudstvo. Aké sú emócie a ako vďaka nim vidíme svet? Čo sme ochotní obetovať pre vytvorenie Utópie? V tomto filme vidíme dobro ľudí, ale aj krutosť, ktorú dokážeme spôsobiť. Naše hodnotenie 8/10.

Zdroj: imdb.com

ČSFD - 60%
IMDb - 65%
Logout.sk - 80%

68%

User Rating: Be the first one !

O Lucia Furtáková

Som študentka masmediálnej komunikácie, ktorá miluje filmy a seriály. Nemám žiadny špecificky obľúbený žáner, ale nemám rada horory. :D

Neprehliadni

Obrázok z filmu Godzilla vs Kong predpovedá bitku storočia

Nový obrázok z filmu Godzilla vs Kong ponúka náhľad na finálnu bitku medzi dvoma najmocnejšími …

The Willoughbys (2020) – nový trailer

Na streamovaciu platformu Netflix sa 22.apríla tohto roku chystá nový rodinný animák s rodinkou The …