Domov / Tip na film / Horor / Tip na film: Diera
zdroj: imdb.com

Tip na film: Diera

Znepokojujúci. Presne tak by sa dal opísať film Diera (The Platform), ktorý sa objavil na streamovacej službe Netflix. Hlboká myšlienka, veľa krvi a jedenie ľudského mäsa vytvorili výborný film, ktorý sa oplatí vidieť, ak máte silný žalúdok.

Španielsky film Diera hovorí o zvláštnom mysterióznom mieste podobné väzeniu, kde sú v jednej miestnosti dvaja ľudia. Uprostred je štvorcová diera, keď sa cez ňu pozriete dole alebo hore, vidíte len rovnaké miestnosti, ako je tá vaša. Goreng (Ivan Massagué) sa jedného dňa zobudí v tejto miestnosti a uvidí svojho spolubývajúceho, staršieho pána Trimagasiho (Zorion Eguileor), ktorý mu odpovedá na otázky a viac-menej mu vysvetľuje, ako to tam funguje. Jedlo prichádza z nultého poschodia na platforme v tvare štvorca a pomaly ide dolu. Každý si môže z platformy brať, kým je na ich poschodí, keď však odíde, nikto si nemôže nechať jedlo na neskôr, lebo by zamrzli alebo sa uvarili.

zdroj: imdb.com

Goreng sa dobrovoľne upísal k pobytu na tomto mieste na 6 mesiacov. Má to však svoj háčik. Každý mesiac sa poschodie, na ktorom ľudia sú, mení. Raz môže byť niekto na 1. poschodí, ale raz môže byť aj na poschodí číslo 132. Nikto však nevie, koľko je tam vôbec poschodí. Ale je isté, že čím nižšie bývate, tým prázdnejšia platforma je… Ako v takom prípade ľudia prežívajú?

zdroj: imdb.com

Podobné filmu Cube z 1997

Diera sa nápadne podobá filmu Cube z 1997. Nie však dejom, ale spôsobom spracovania a myšlienkou. Cube hovorí o 6 ľudoch, ktorí majú rozdielne povahy a sú nedobrovoľne premiestnení do nekonečného bludiska, ktoré v sebe ukrýva smrteľné nástrahy. V čom sa filmy podobajú je futuristické väzenie a nekonečné rovnako vyzerajúce cely.

zdroj: imdb.com

Príliš veľa nechutností

Ak máte slabší žalúdok, neodporúčam tento film, avšak myšlienka stojí v skutku za to. Film sám o sebe je dobre spracovaný a dej vás vtiahne od začiatku. Herecké obsadenie a ich stvárnenie postáv bolo solídne. Je to temný krvák s pointou a prinúti vás zamyslieť sa nad kapitalizmom, prežitím a ľudstvom samým. Koniec vôbec nie je predvídateľný, aj napriek tomu, že sú vo filme nejaké nezrovnalosti. Tie nechávajú priestor fantázií, ktorou si ich môžete vysvetliť. Kebyže tvorcovia zapracujú lepšie, možno by tam tie nezrovnalosti neboli, ale vôbec nie sú prekážkou v plynulosti deja. Film Diera hodnotím 7.5/10.

ČSFD - 74%
IMDb - 70%
Logout.sk - 75%

73%

User Rating: Be the first one !

O Bianka Francistyová

Som študentka, ktorá miluje dobré filmy a seriály. Možno som trošku posadnutá kórejskou produkciu a ich seriálmi, ale to nevadí. Veď každý máme svoje muchy.

Neprehliadni

2.séria Zaklínača bude o rodine

Znie to gýčovito, ale je to pravda. Prvá séria Zaklínača spočívala v predstavení troch hlavných …

Tip na film: SCOOB! (2020) – Recenzia

Scooby-Doo a Záhady s.r.o zažívajú nové dobrodružstvo. SCOOB! je milý a zábavný film, ktorý obsahuje …