Domov / Tip na film / Dobrodružný / Tip na film: Grandhotel Budapešť (2014)
Zdroj: imdb.com

Tip na film: Grandhotel Budapešť (2014)

Grandhotel Budapešť je komediálna dráma napísaná a režírovaná Wesom Andersonom (Psí ostrov, The French Dispatch, Fantastický pán Lišiak), ktorá zobrazuje tragédiu, vojnu, fašizmus, nostalgiu, priateľstvo a loajalitu. Tento film bol nominovaný v deviatich kategóriach Ceny Akadémie, z čoho získal 4 víťazstvá: najlepšia pôvodná filmová hudba, najlepšia výprava, najlepšie kostýmy a najlepšie masky.

Zdroj: imdb.com

Dej

Na začiatku filmu vidíme mladé dievča s knihou „Grandhotel Budapešť „, ktoré navštívilo pamätník Autora. V roku 1985 tento Autor (Tom Wilkinson), už ako starý muž, spomína na svoj zážitok z pred dvadsiatich rokoch. V roku 1968 bol Autor (Jude Law) ubytovaný vo fádnom socialistickom hoteli. Tam spoznáva jeho tajomného vlastníka Zera Moustafu (F. Murray Abraham), ktorý ho pozve na večeru a rozpráva mu svoj príbeh.

Zdroj: imdb.com

V roku 1932 je Zero (Tony Revolori) čerstvo zamestnaný poslíček v Grandhoteli Budapešť. Pán Gustave H. (Ralph Fiennes), puntičkársky správca hotela, je známy tým, že zvádza staršie zámožné ženy, medzi ktoré patrí aj 84-ročná vdova Madam D. (Tilda Swinton). Krátko po jej posledne návšteve, Madam D. zomiera za záhadných okolností. Gustave a Zero navštívia jej panstvo, aby jej vzdali poslednú úctu. Tam narazia na množstvo priživujúcich sa príbuzných, ktorý čakajú na čítanie poslednej vôle. Jej právny zástupca pán Kovacs (Jeff Goldblum) všetkým oznámi, že podľa poslednej úpravy testamentu, zdedí Gustave neoceniteľný renesančný obraz „Chlapec s jablkom“. Syna Madam D., Dmitriho (Adrien Brody), to rozzúri a vyhodí Gustava aj Zera z domu. Tí promtne opúšťajú panstvo, avšak neodchádzajú s prázdniny rukami.

Zdroj: imdb.com

Krátko na to je Gustave zatknutý za vraždu Madam D. Vo väzení sa skamaráti so skupinkou trestancov a spoločne začnú plánovať útek. S tým mu pomáha Zero a Agatha (Saoirse Ronan), cukrárka a Zerova priateľka. Po úspešnom úteku sa Zero a Gustave rozhodnú preukázať jeho nevinu za pomoci légie správcov hotelov s názvom Spoločenstvo skrížených kľúčov (the Society of the Crossed Keys). Hrdinovia zisťujú, že existuje druhý testament, ktorý sa stratil. Vydávajú sa teda pátrať po nie len druhom testamente, ale aj po vrahovi Madam D.

Herecké obsadenie

Okrem už spomínaných hercov sa vo filme objavujú ďalšie známe osobnosti: Willem Dafoe ako Dmitriho zabijak, Mathieu Amalric ako slucha Madam D., Harvey Keitel ako vodca väzenského gangu, Edward Norton ako inšpektrok, ktorý vyšetruje vraždu, William James Murray ako správca hotela Excelsior Palace a člen Spoločenstva skrížených kľúčov, Jason Schwartzman ako člen Spoločenstva skrížených kľúčov, Owen Wilson ako člen Spoločenstva skrížených kľúčov, Bob Balaban ako člen Spoločenstva skrížených kľúčov, Fisher Stevens ako člen Spoločenstva skrížených kľúčov a mnoho ďalších.

Zdroj: castittalent.com

Hudba

Hlavný hudobný motív filmu skomponoval Alexandre Desplat. Ide o symfóniu založenú na ruskom folku a balalajke. Celý zoznam piesní použitých vo filme nájdete tu.

Kostýmy

Kostýmovú dizajnérku robila známa Milena Canonero. Uniformy vojakov sú založené na replikách z 30. rokov a vplyv na jej tvorbu mali aj fotografie Georga Hurrella, Man Raya a maľby Keesa van Dingena, Gustava Klimta, George Grosza či Tamari de Lempickej.

Zdroj: pinterest.com
Zdroj: imdb.com

Záver

Grandhotel Budapešť je veľmi príjemný film, ktorému nechýba dávka vtipu, dramatickosti a dobrodružstva, ale aj akcie, ktorá dáva filmu väčšie tempo a spád. Dej je tak veľmi nabitý akciou, že nemáte ani minútu na to, aby ste sa nudili. Pri pozeraní som mala pocit, že ubehlo iba 30 minút, keď v skutočnosti to bola hodina a pol. K tomu všetkému sa tu objavuje celá plejáda známych hercov vo väčších aj menších úlohách, čo dodáva celému filmu šmrnc. Každý jeden snímok bol plný sýtych farieb a skvelých kostýmov, ktoré dodali filmu nádych dokonalosti. Naše hodnotenie 9,5/10.

ČSFD - 80%
IMDb - 81%
Logout.sk - 95%

85%

User Rating: Be the first one !

O Lucia Furtáková

Som študentka masmediálnej komunikácie, ktorá miluje filmy a seriály. Nemám žiadny špecificky obľúbený žáner, ale nemám rada horory. :D

Neprehliadni

Obrázok z filmu Godzilla vs Kong predpovedá bitku storočia

Nový obrázok z filmu Godzilla vs Kong ponúka náhľad na finálnu bitku medzi dvoma najmocnejšími …

Tip na film: SCOOB! (2020) – Recenzia

Scooby-Doo a Záhady s.r.o zažívajú nové dobrodružstvo. SCOOB! je milý a zábavný film, ktorý obsahuje …