Domov / Tip na film / Dráma / Tip na film: Na nože (2019)
Zdroj: imdb.com

Tip na film: Na nože (2019)

Na nože je americký krimi mysteriózny film, ktorý režíroval Rian Johnson. Je to moderná kriminálka, ktorá sleduje príbeh členov rodiny, ktorí sa zhromaždili po tom, ako hlava ich rodiny umrela. Vo filme hrajú hviezdy ako  Daniel CraigChris EvansAna de ArmasJamie Lee CurtisMichael ShannonDon JohnsonToni ColletteLakeith StanfieldKatherine LangfordJaeden Martell a Christopher Plummer.

Zdroj: imdb.com

Dej

Slávneho autora detektívok Harlana Thrombeyho nájdu mŕtveho deň po oslave jeho 85. narodenín. Na mieste činu nájde detektív Benoit Blanc len rozhádanú rodinu a služobníctvo. Ale, kto je vrah?

Podozrivý je každý z tejto atypickej skupiny pozostalých, ktorých spája len láska k majetku starého pána. Detektív postupne rozmotáva spletitý príbeh a komplikovanú sieť vzťahov, lží a poloprávd, pričom ani jeden z podozrivých nedokáže svojou vlastnou verziou očistiť svoje meno.

Pomôcť mu môže len ošetrovateľka Marta, milé dievča, ktoré nedokáže klamať, a zároveň aj posledná osoba, ktorá videla Harlana živého. Ako to celé dopadne?

Zdroj: imdb.com

Herecké obsadenie

Detektíva Benoa Blanca stvárnil herec Daniel Craig. S vypočúvaním prefíkanej rodiny, ktorá je podozrivá zo smrti Harlana Thrombeyho v úlohe oscarového Christophera Plummera, mu pomôže poručík Elliott v podaní Lakeitha Stanfielda a strážmajster, ktorému požičal tvár Noah Segan. Klan Thrombeyovcov je zložený z Chrisa Evansa, Jamie Lee Curtisovej, Michaela Shannona, Dona Johnsona aj Toni Collettovej. Úlohu vernej opatrovateľky Marty si zahrala Anna de Armas.

Ocenenia

Film od svojej premiéry v USA nazbieral už desiatky ocenení na filmových festivaloch a získal aj tri nominácie na ocenenie Zlatý glóbus v kategóriách Najlepší film, najlepší herec (Daniel Craig) a najlepšia herečka (Ana de Armas).

Záver

Na nože je film, pri ktorom som si po veľmi dlhej dobe povedala „Konečne dobrá detektívka!“ Svojim spôsobom zachytáva atmosféru tak Poirota, ako aj Sherlocka Holmesa. Naozaj sa mi páčili všetky postavy a ich interpersonálne drámy. Vidieť Chrisa Evansa v tak veľmi odlišnej úlohe od Kapitána Amerika bolo osviežujúce a hlavne bolo vidieť na samotnom hercovi, ako veľmi si to užíva, čím sa stáva ešte uveriteľnejším. Postava detektíva Blanca je osobitá, zábavná a taký vševedko, rovnako aj už spomínaný detektívi a určite by som si pozrela aj ďalšie filmy s ním.

A tie zvraty! Tak veľa zvratov, ktoré ani nečakáte. Tento film naozaj robí dobré meno svojmu krimi/mystery žánru. Dej je oživený aj akciou, ktorá ale skvele vyváža celý ten proces odhaľovania. Veľmi skvelo spracované, treba povedať, klobúk dole pred režisérom a scenáristom zároveň. Naše hodnotenie 9/10.

ČSFD - 82%
IMDb - 79%
Logout.sk - 90%

84%

User Rating: Be the first one !

O Lucia Furtáková

Som študentka masmediálnej komunikácie, ktorá miluje filmy a seriály. Nemám žiadny špecificky obľúbený žáner, ale nemám rada horory. :D

Neprehliadni

Tip na film: SCOOB! (2020) – Recenzia

Scooby-Doo a Záhady s.r.o zažívajú nové dobrodružstvo. SCOOB! je milý a zábavný film, ktorý obsahuje …

Tip na seriál: Cursed (2020)

Hoci mnoho ľudí, ktorých zaujal nový seriál Cursed, už počulo o postave Nimue, nemusia byť …