Domov / Tip na film / Dráma / Tip na film: Pevné puto (2010)
Zdroj: imdb.com

Tip na film: Pevné puto (2010)

Pevné puto: „Volám sa Susie Salmon, ako tá ryba. Mala som 14 rokov, keď ma 6. decembra 1973 zavraždili. Žila som iba chvíľu a potom som bola preč. Pravej vám všetkým dlhý a šťastný život.“

Zdroj: imdb.com

Peter Jackson je rozhodne známy výzvami uspokojiť očakávania filmových divákov. Je režisérom najznámejšej fantasy trilógie podľa knižnej predlohy J. R. R. Tolkiena, Pán prsteňov aj remakom ikonického filmu King Kong. Takže režírovať najpredávanejší román autorky Alice Seboldovej s názvom Pevné puto (The Lovely Bones, 2002), bolo logickým krokom jeho kariéry. V tomto prípade však zmenil zameranie filmu a aj postavy do takej miery, že jeho film rezonuje viac s ľuďmi, ktorí knihu nečítali.

Seboldovej hĺbanie o nevýslovnej tragédii a ťažko získanom vnútornom uzdravení, Jackson zmenil na niečo bližšie nadprirodzenému thrilleru. Filozofický príbeh o rodine, spomienkach a posadnutosti, sa bohužiaľ stal sentimentálnou potrebou po dosiahnutí spravodlivosti.

Zdroj: imdb.com

Dej

14-ročná stredoškoláčka Susie Salmonová sníva o tom, že sa stane fotografkou. Jedného dňa kráča Susie domov cez pole, keď narazí na svojho suseda, ktorý jej ukáže podzemný „detský bunker“, ktorý postavil… a kde ju zavraždil. Z posmrtného života Susie sleduje svoju rodinu, ktorá si prechádza peklom – zatiaľ čo jej vrah sa zbavuje dôkazov.

Hlavná hrdinka je rozprávačom príbehu. Zároveň dokáže vstúpiť do niekoho mysle, aby vedela, čo si myslí aj vidieť minulosť. S pribúdajúcimi rokmi vidí, že jej rodina sa pomaly uzdravuje, ale je to za obrovskú cenu. Niekoľko charakterov dokonca vníma jej prítomnosť natoľko, že cítia, že nikdy neodišla.

Tvorcovia filmu Pevné puto napísali príbeh tak, aby sa vyvíjal v čase a bol viac zameraný na jednotlivé osoby. Alebo lepšie povedané, nie je to kriminálka zameraná len na vyriešenie zločinu. Sami tvorcovia ho označili ako „vražedný thriller“, takže vraha, ktorý je hraný neuveriteľný Stanley Tuccim, odhalili už na začiatku deja. Vo filme vidíme prudkú zmenu vzťahu medzi otcom (Mak Wahlberg) a matkou (Rachel Weisz) Susie, ako aj vývoj vzťahu medzi vyšetrujúcim detektívom a pozostalou rodinou.

Zdroj: imdb.com

Hlavnú úlohu zahrala Saoirse Ronan, ktorá bola úžasná. Je lepidlo, ktorý držalo celý príbeh pohromade. Jej prenikavé modré oči a úprimný strach o rodinu, oživujú Nebo aj Zem. Kinematografia Andrewa Lesnieho a dizajn prostredia od Naomi Shohan, urobili oba tieto svety až nereálnymi. Zem je malomestské predmestie v Amerike, viac idealizované ako reálne. Zatiaľ čo Susieno Nebo/Medzisvet je nekonečná fantázia, ktorá reflektuje jej mentálne vnímanie sveta.

Zdroj: imdb.com

Záver

Peter Jackson natočil fantasy variant Hitchcockovho Okno do dvora, trochu ochutený Zodiacom a Alenkou v krajine zázrakov. Avšak nikdy to nemal byť ľahký príbeh. Na dej sa pozeráme cez tri „kamery“ – vrah, otec a samotná obeť. A zatiaľ čo náhľad vraha reprezentuje racionálnu zložku, rodinná zložka prepína medzi emóciami (hlavne vinou) a rozumom. Scény z Medzisveta pôsobia až neuveriteľne. Najviac však musím vyzdvihnúť herecké výkony všetkých hlavných hercov, ktorým ste uverili aj to, čo tam nebolo. Moje hodnotenie je 9/10, a hoci si film zaslúži plný počet bodov, musím ten jeden odobrať za tú retro atmosféru, ktorej ja nie som fanúšik.

ČSFD - 71%
IMDb - 67%
Logout.sk - 90%

76%

User Rating: Be the first one !

O Lucia Furtáková

Som študentka masmediálnej komunikácie, ktorá miluje filmy a seriály. Nemám žiadny špecificky obľúbený žáner, ale nemám rada horory. :D

Neprehliadni

10 najzárobkovejších filmových remakov spoločnosti Disney

Hoci Disneyho filmové adaptácia sú často kontroverzné a mnohí veria, že nikdy nebudú rovnako magické …

Tip na film: Grandhotel Budapešť (2014)

Grandhotel Budapešť je komediálna dráma napísaná a režírovaná Wesom Andersonom (Psí ostrov, The French Dispatch, …