Domov / Tip na film / Fantasy / Tip na film: Polnoc v Paríži (2011)

Tip na film: Polnoc v Paríži (2011)

Keby ste mohli cestovať kamkoľvek do minulosti, kam by to bolo? Gil Pender v tom má jasno – Paríž 20. rokov minulého storočia. Presne tam sa odohráva väčšina deja filmu Polnoc v Paríži. Ide o fantazy romantickú komédiu, ktorú napísal a režíroval Woody Allen. Film skúma nostalgiu a modernizmus a zobrazuje krásu umenia.

Zdroj: imdb.com

Dej

Gil, scenárista a neznámy spisovateľ a jeho snúbenica Inez prichádzajú do Paríža spolu s jej rodičmi na krátky výlet. Gil miluje Paríž a chcel by sa sem po svadbe presťahovať, avšak Inez jeho romantickú predstavu nezdieľa. Jedného večera sa Inez rozhodne ísť zabávať so svojimi priateľmi a Gil sa potuluje nočným Parížom. O polnoci nastúpi do taxíka, ktorý ho odvezie na párty, ktorá sa koná v 20. rokoch minulého storočia – podľa Gila v období najväčšieho umeleckého rozkvetu. Na svojej ceste v minulosti stretáva Cola Portera, Zeldu a Scotta Fitzgeraldovcov, Ernesta Hemingwaya, Gertrude Steinovú, Pabla Picassa, Salvadora Dalího, Man Raya, Luisa Buñuela mnoho ďalších, ktorí mu pomáhajú dokončiť nie len jeho román, ale aj zlepšiť jeho budúci život. Gil pochopí, že žije v ilúzii života a rozhodne sa to zmeniť.

Zdroj: imdb.com

Herecké obsadenie

Hlavnú úlohu si zahral Owen Wilson, jeho snúbenicu si zahrala Rachel McAdams. Vo filme sa objavili aj Tom Hiddleston ako F. Scott Fitzgerald, Alison Pill ako Zelda Fitzgerald, Corey Stoll ako Ernest Hemingway, Adrien Brody ako Salvador Dalí, Kathy Bates ako Gertrude Steinová, Marion Cotillard ako Adriana a mnoho ďalších.

Zaujímavosti

Film mal svoju premiéru na filmovom festivale v Cannes, čím sa stal 6. anglicky hovoreným filmom, ktorý zahájil tento festival. Okrem toho film získal 4 nominácie na Oscary, z čoho vyhral v kategórii za najlepší pôvodný scenár, taktiež získal 4 nominácie na Zlatý glóbus, kde tiež vyhral najlepší scenár. Celosvetovo získal tento film až 46 nominácií na rôznych oceneniach.

Záver

Film Polnoc v Paríži je jednoducho pôžitok. Toto je prvýkrát, čo zbožňujem Owena Wilsona vo filme (nie že by som ho nemala rada, ale nepatrí medzi mojich obľúbených hercov), pretože je v ňom jednoducho skvelý a veríte mu úplne všetko. To isté platí aj pre Rachel McAdams – jej protivné americké stvárnenie postavy je na popukanie, rovnako ako Kurt Fuller a Mimi Kennedy ako jej rodičia. Milujem ten moment, keď si Wilson uvedomí, čo sa deje okolo neho a rozhodne sa to prijať. Naozaj odporúčam! Naše hodnotenie 9/10.

ČSFD - 76%
IMDb - 77%
Logout.sk - 90%

81%

User Rating: Be the first one !

O Lucia Furtáková

Som študentka masmediálnej komunikácie, ktorá miluje filmy a seriály. Nemám žiadny špecificky obľúbený žáner, ale nemám rada horory. :D

Neprehliadni

Bude ďalší Assassin’s Creed film?

Režisér Justin Kurzel sa v jednom z posledných rozhovorov zdôveril, ako sa mu pracovalo na, …

Doctor Strange 2

Poznáme meno nového režiséra filmu Doctor Strange 2

Režisér Sam Raimi potvrdil, že bude režírovať film Doctor Strange in the Multiverse of Madness. …