Domov / Tip na film / Akčný / Tip na film: Snowpiercer – Ľadová archa (2013)
Zdroj: imdb.com

Tip na film: Snowpiercer – Ľadová archa (2013)

Oskarový režisér Bong Joon Ho nás v roku 2013 priviedol k fantazijnému postapokalyptickému filmu, Ľadová archa (Snowpiercer). Príbeh vyrozprával prostredníctvom hviezdneho obsadenia ako sú Chris Evans, Song Kang Ho či Ed Harris.

zdroj: imdb.com

Na vytvorenie filmu si Bong Joon Ho zobral inšpiráciu z francúzskeho románu Le Transperceneige. Hlboká myšlienka, ktorá otriasla divákmi z celého sveta, je nadčasová. V neďalekej budúcnosti sa ľudstvo pokúsilo zabrániť rozširovaniu globálneho otepľovania raz a navždy. To im však nevyšlo a zem prešla z tepla do doby ľadovej, kde nič neprežije. Našťastie pred tým, než sa to stalo, bohatý Wilford postaví rýchly luxusný vlak, ktorý poskytne pasažierom všetko, čo potrebujú.  Vpredu vlakovej sústavy sú len bohaté vrstvy a vzadu je spodina, ktorá sa tam tlačí ako dobytok. Od začiatku doby ľadovej prešlo už 18 rokov, mnohí chudobní sa pokúsili o prevrat, ale nevyšlo im to. Po 4 rokoch od posledného povstania sú ľudia stále nahnevaní, a tak sa lídrom nového povstania stáva Curtis (Chris Evans), ktorý má priniesť zadnej časti vlaku lepší život. No nepôjde všetko podľa plánov…

Kinematografia

Film Snowpiercer je ďalším z filmov kórejského režiséra Bong Joon Ho-a. Medzi jeho filmy patrí The Host či oscarový Parazit a iné. Zaujímavosťou je, že Bong Joon Ho obľubuje obsadzovať rovnakých hercov vo svojich filmoch. Napríklad jedna z hlavných postáv Ľadovej archy, Yoona,  sa objavila aj vo filme the Host, ktorý vyšiel v roku 2006 alebo dvorný herec Bong Joon Ho-a Song Kang Ho hral vo filme Snowpiercer, Parazit či The Host.

V roku 2020 film Parazit získal Oscara  za najlepší film a najlepší cudzojazyčný film. Bong Joon Ho sa môže pochváliť výhrou v kategóriách najlepší režisér a  najlepší originálny scenár v rovnakom roku.

Spracovanie

Z vizuálneho hľadiska je film Snowpiercer veľmi rôznorodý, keďže farby rozdeľujú triedy ľudí. Pri chudobných sú to temné farby, naopak pri bohatých ide o tie žiarivé. Von z vlaku vidia pasažieri iba sneh, mráz, ľad a bledú oblohu. Keď však príde k boju medzi predkom a zadkom vlaku, obrovský kontrast prichádza pri farbe krvi. Kamera vás vtiahne do deja, či už statickosťou, alebo miestami trasľavým záberom.

zdroj: imdb.com

Záver

Snowpiercer zanecháva v ústach horkú chuť aj vďaka koncu, ale najmä kvôli výpovediam hlavných postáv, ktorí si prešli peklom, aby sa dostali tam, kde sú teraz. Myšlienku filmu môžeme preniesť aj do dnešnej doby, kedy ľudia cítia nespokojnosť. Aj vo filme sa stretávame s otvorenou dávkou ľudského nepokoja, ktorý núti človeka konať.  Film Snowpiercer je (ne)reálny s reálnou problematikou. Ani jedna scéna vo filme nie je nepodstatná, všetky momenty sú dôležité, a preto je film náročnejší pre diváka. Naše hodnotenie 9.5/10.

ČSFD - 67%
IMDb - 71%
Logout.sk - 95%

78%

User Rating: Be the first one !

O Bianka Francistyová

Som študentka, ktorá miluje dobré filmy a seriály. Možno som trošku posadnutá kórejskou produkciu a ich seriálmi, ale to nevadí. Veď každý máme svoje muchy.

Neprehliadni

Čo prinesie Netflix v júni?

Populárna služba Netflix už budúci mesiac prinesie staršie filmy či seriály, ale môžeme sa tešiť …

10 najnepohodlnejších kostýmov, ktoré sme videli vo filmoch

Moderné CGI dokáže priviesť k životu všetko, čo si filmári predstavujú a to bez akýchkoľvek …