Domov / Tip na film / Dráma / Tip na film: Varieté – Vitajte v krajine zázrakov

Tip na film: Varieté – Vitajte v krajine zázrakov

Film Varieté rozpráva najstarší príbeh v Hollywoode: Mladé nevinné dievča prichádza do veľkomesta a cez noc sa stáva senzáciou, ktorá vyvoláva romantiku, konflikty a nepriateľstvo.

Zdroj: imdb.com

Hneď na úvod treba vysvetliť, čo varieté vlastne je. Ide o hudobno-tanečné vystúpenie, ktoré neukazuje žiadnu nahotu, žiadny striptíz, ani komediantov bez nohavíc či interpretov s menami ako Porsche Glamour. Predstavenie burleque je, ako keby ste umreli a išli rovno do neba. Za drsným vchodom na Sunsen Strip bulvári existuje klub, ktorý by zahanbil aj kasíno vo Vegas. Na prvý pohľad sa javisko zdá ideálne pre malý kabaretný podnik. Neskôr je tu dostatok priestoru na obrovské produkčné číslo s desiatkami (nevysvetliteľných) tanečníkov. Publikum je zahalené do tmy, nepovšimnuté a nepodstatné.

Dej

Burlesque Lounge, ktorý má svoje dni slávy už dávno za sebou, priťahuje pozornosť Ali (Christina Aquilera), doslova malomestského dievčaťa, ktoré práve vystúpilo z autobusu z Iowy. Prichádza práve v čas, aby videla Tess (Cher) ako predvádza hudobné číslo „Welcome to Burlesque“. Tess, tanečníčka na dôchodku a majiteľka tohto miesta, bojuje, aby udržala chátrajúci podnik pri živote. Zároveň musí čeliť nie len finančným výzvam, ale aj umeleckým. Vyzerá to tak, že členov jej hereckej spoločnosti rozptyľujú ich osobné problémy omnoho viac, ako je pre podnik dobré a Tess je preto nútená pristúpiť na ponuku predaja jej milovaného miesta. V čase poslednej záchrany prichádza do jej života Ali. Tess ju najme ako čašníčku, ale Ali veľmi rýchlo prepadá kúzlu Varieté.  S podporou nových priateľov, ktorých nájde medzi členmi podniku, si začne plniť vlastné sny o javisku.

Nie až tak rozsiahle herecké obsadenie

Tess, hraná už spomínanou Cher, je spolumajiteľkou klubu so svojim bývalým manželom Vincom (Peter Gallagher). Jeho funkciou vo filme je netrpezlivo dúfať, že sa klub predá realitnému developerovi Marcusovi (Eric Dane), ktorý chce klub strhnúť a postaviť tam byty. Taktiež tu máme klubového barmana Jacka (Cam Gigandet), ktorý aj napriek tomu, že nosí čiernu očnú linku, je hetero (dôležité!). Po tom, čo vykradnú Ali byt, ju nechá bývať u seba, pretože jeho snúbenica je v New Yorku. Javiskovým manažérom je Sean (Stanley Tucci). Ten pre zmenu gay je, výnimkou jednej nezabudnuteľnej noci s Tess v Reno. Alebo Lake Tahoe. Nikdy si nie je istá. Hviezdnou tanečnicou podniku je Nikki (Kristen Bell) – alkoholička, ktorá sa na Ali nahnevá po tom, čo jej farmárske dievča povie, že vyzerá ako ťažná krava. Na záver tu ostáva ešte Georgia (Julianne Hough), ktorá… no, v príbehu ako je tento pre ňu ostala už iba jedna vec, však?

Zdroj: imdb.com

Je to predsa muzikál!

Jednotlivé hudobné predstavenia zobrazujú rôzne éry tradície showbiznisu. Pieseň „Diamonds Are a Girl’s Best Friend“ prináša nádych 50. rokov. „Wagon Wheel Watusi“ sa prikláňa k popu 60. rokov a „Something’s Got a Hold on Me“ dodáva nádych blúzu, ktorý sa dotýka duše.  Pieseň „Tough Lover“ vám rozprúdi krv v žilách rock&rollom, naopak „Bound To You“ vás chytí za srdce. Samotná Cher má vo filme len dve čísla: jedno úvodné a druhé je jej sólo s názvom „You Haven’t Seen the Last of Me“.

Taneční choreografi Denise Faye a Joey Pizzi sú veľmi nekonvenční. Tance nie sú zamerané na atletickú obratnosť účinkujúcich, ale choreografie sú postavené okolo podpery ako napríklad stolička, schody či klavír.

Zdroj: imdb.com

Bol to práve režisér Steve Antin (21 Jump Street, NYPD Blue, Young Americans,Proud Mary), ktorý pritiahol túto snímu späť ku svojim muzikálovým koreňom. Varieté je šikovný a drzý projekt, ktorý sa vracia späť ku základom MGM muzikálov pod vedením Arthura Freeda prostredníctvom jazzových filmov Boba Fosseho. Musíme podotknúť, že sa veľmi podobá práve Fosseho Sweet Charity.

Zdroj: imdb.com

Záver

Vo filme sú obe, Cher aj Christina Aguilera, predstavené vo veľkých hudobných číslach, ktoré si človek užije na úrovni videoklipu. Aguilera má vo svojich ranných scénach nenútené kúzlo, ale keď sa premení na mega hviezdu, stáva sa čoraz menej zaujímavou. Zistenie, že je sirota, zjednodušuje pozadie jej postavy. Celkovo sú jednotlivé postavy prepracované dobre, hoci trochu predvídateľné, ale do deja sedia perfektne a sú správne načasované.

Film má však aj svoju chybičku krásy. Viete, ako v Bollywoodskych muzikáloch začne hrať hudba a okolo hlavnej postavy sa zrazu objavia davy tanečníkov vyslovene odnikadiaľ? Tu sa niečo podobné deje vo veľkom finále. Dievčatá počas celého filmu tvoria dokonalú zborovú líniu. Zrazu sa objaví schodisko a zostupuje tucet mužských tanečníkov… Odkiaľ sa objavili? Kde boli celý film? Hlavne treba myslieť na to, že je to veľmi malý klub s iba jednou šatňou pre účinkujúcich.

Celkovo je však film veľmi chatľavý. Hudba je nadčasová a po čase máte chuť vyskočiť a pripojiť sa k nim. Je výborné, že napriek tomu, že je to muzikál, dej nie je založený iba na hudobných číslach a ani sa v nich nerieša najväčšie dilemy. Piesne a hrané scény sú vyvážené a tvoria skvelý celok. Ak sa práve teraz rozhodujete, či si film pozrieť alebo nie, pozrite si trailer filmu… Určite vás zaujme.

ČSFD - 67%
IMDb - 64%
Logout.sk - 85%

72%

User Rating: Be the first one !

O Lucia Furtáková

Som študentka masmediálnej komunikácie, ktorá miluje filmy a seriály. Nemám žiadny špecificky obľúbený žáner, ale nemám rada horory. :D

Neprehliadni

Tip na film: Pevné puto (2010)

Pevné puto: „Volám sa Susie Salmon, ako tá ryba. Mala som 14 rokov, keď ma …