Domov / Tip na seriál / Akčný / Tip na seriál: Cursed (2020)
Zdroj: imdb.com

Tip na seriál: Cursed (2020)

Hoci mnoho ľudí, ktorých zaujal nový seriál Cursed, už počulo o postave Nimue, nemusia byť veľmi oboznámení s tým, ako zapadá do príbehu kráľa Artuša.

Väčšina z nás pozná základy tejto legendy – hrdinského kráľa, čarovný meč a mocného čarodejníka – ženské postavy sú dôležité iba v tom, ako ich životy ovplyvňujú príbehy mužov z legendy. Rozdiel je len v tom, akú úlohu im pôvodný príbeh určil: cudzoložnica (Guinevere) alebo zradkyňa (Morgana Le Fay).

Vo väčšine verzií príbehu kráľa Artuša je Nimue čarodejnica, ktorej sa podarí chytiť Merlina do pasce a uväzniť ho. V iných príbehoch vystupuje ako Pani z jazera, nejasne nadprirodzená bytosť, ktorá zverí Excalibur Artušovi. A napriek tomu, že sa objavuje v mnohých verziách, o jej živote sa toho veľa nevie.

Zdroj: Arthurian Legends

Než prišiel kráľ Artuš, si meč vybral Kráľovnú…

Cursed sa pokúša zaplniť dieru v tejto klasickej legende tým, že ponúka nie len zložitý a chaotický pohľad na Nimue, ale zároveň ju umiestňuje do sveta, v ktorom ženy riadia príbeh namiesto toho, aby existovali iba na jeho okraji. A hoci seriál nie je dokonalý, umožňuje nám úplne nový pohľad na túto príliš známu legendu.

V novej verzii je Nimue mladé dievča s nadprirodzenou silou, dcéra klanovej veľkňažky, ktorá je nútená potlačiť svoje silné schopnosti, pretože dedinčania si myslia, že jej mágia je temná. Sníva o novom živote vo vzdialenej krajine, kde nikto netuší, kým je.

Osud si pre ňu však pripravil iné plány. A keď získa magický meč, jej život sa navždy zmení.

Známe mená, menej známe tváre

Pokiaľ ide o herecké obsadenie, tvorcovia sa rozhodli pre mix známych mien, ale aj nováčikov. Hlavnú postavu Nimue stvárnila herečka Katherine Langford, v role Artuša môžeme vidieť hereckého nováčika Devona Terrella a Gustaf Skarsgård znázornil postavu Merlina. Herec Daniel Sharman stvárnil postavu Plačúceho mnícha a Sebastian Armesto kráľa Uthera Pendragona. Okrem toho sa v seriáli objavili aj Lily Newmark, Shalom Brune-Franklin, Peter Mullan, Emily Coates, Billy Jenkins, Matt Stokoe a ďalší.

Zdroj: netflix.com

Zhrnutie

V určitých momentoch sa môže zdať, že Cursed je preplnený politikou, násilím, náboženským prenasledovaním či bojom o korunu. (Hlavne predstavenie Vikingov ako jednej z konkurenčných skupín bojovníkov bolo mätúce.) Prekvapením však je, že napriek všetkým magickým postavám či kúzelnému meču, v seriáli sa až tak veľa mágie neobjavuje. Schopnosti Nimue sú síce silné, ale príliš vyčerpávajúce, takže ich musí používať striedmo. A hoci Merlin je dôležitou postavou aj v tomto príbehu – nie je to kvôli jeho magickým schopnostiam.

Cursed je seriál so svojim posolstvom a svojou agendou – ukázať klasickú Artušovskú legendu zo ženskej perspektívy. A hoci je dopredu jasné, aký osud je pre Nimue určený, je to príbeh, ktorý tu ešte nebol. Naše hodnotenie: 6.5/10.

ČSFD - 45%
IMDb - 53%
Logout.sk - 65%

54%

User Rating: Be the first one !

O Lucia Furtáková

Som študentka masmediálnej komunikácie, ktorá miluje filmy a seriály. Nemám žiadny špecificky obľúbený žáner, ale nemám rada horory. :D

Neprehliadni

2.séria Zaklínača bude o rodine

Znie to gýčovito, ale je to pravda. Prvá séria Zaklínača spočívala v predstavení troch hlavných …

Čo prinesie Netflix v júni?

Populárna služba Netflix už budúci mesiac prinesie staršie filmy či seriály, ale môžeme sa tešiť …