Domov / Tip na seriál / Dráma / Tip na seriál: Dobrý doktor na dvakrát
zdroj: youtube.com

Tip na seriál: Dobrý doktor na dvakrát

Fenomenálny seriál Dobrý doktor, ktorý si obľúbili mnohí ľudia. Málokto však vie, že jeho predloha je podľa kórejského rovnomenného seriálu. Aké sú ich rozdiely a čo majú tieto dva seriály spoločné?

Seriál Dobrý doktor (The good doctor), ktorý práve vysiela svoju tretiu sériu, zožal úspechy pri mnohých divákoch. Inovatívna myšlienka prišla od kórejského scenáristu Park Jae Buma. Príbeh hovorí o doktorovi s autizmom. Pre jeho poruchu ho všetci lekári odsudzovali aj napriek jeho výnimočným schopnostiam, ako napríklad Savantov syndróm (človek prejavuje výnimočné schopnosti v určitých oblastiach).

Herecké obsadenie oboch seriálov

Seriál Dobrý doktor (kórejský) mal 20 častí, avšak v Kórey býva zvykom, že zvyčajne majú len 16, poprípade 18 epizód. Hlavným hrdinom je Park Si On (Joo Won), doktor s autizmom a doktorka, ktorá ako prvá z nemocnice pochopila, že je výnimočný a nemožno ho brať len ako autistu, Cha Yoon Seo (Moon Chae Won).  V americkom remaku je v hlavnej úlohe  Freddie Highmore ako doktor Shaun Murphy a Antonia Thomas ako doktorka Claire Brown.

zdroj: pinterest.com

Rozdiely medzi seriálmi

V skutočnosti nejde o veľké zmeny, keď porovnáme kórejský a americký seriál. V prípade remaku  sa ho snažia predĺžiť, aby sa to podobalo iným americkým seriálom.  Začiatok oboch seriálov je veľmi podobný, avšak aby seriál sledoval aj americký/zahraničný divák, musel remake prejsť menšími zmenami, ktoré sú aktuálne práve v danej časti sveta.

Často sa seriál Dobrý doktor porovnáva so seriálom Doktor House, ktorý mal obrovský úspech aj na Slovensku. Avšak zásadný rozdiel predstavuje ich prístup k práci. Áno, obaja liečia a sú výnimoční v tom, čo robia, ale nesmieme zabúdať, že sarkastický Gregory House nikdy nesympatizoval so svojimi pacientmi.

zdroj: tvseriesfinale.com

Ktorý si mám vybrať?

V tomto roku vysielajú už 3.sériu amerického Dobrého doktora (2017 – ), pričom kórejský seriál sa vysielal iba v roku 2013. Len pred pár dňami ABC oficiálne vydala vyhlásenie, že sa môžeme tešiť aj na 4. sériu. Rozhodnutie je na vás. ktorý seriál si pozriete. Záleží len na tom, či si chcete pozrieť kratší alebo dlhší seriál.  Naše hodnotenie kórejského Dobrého doktora je 8/10 a amerického Dobrého doktora je 8,5/10

Dobrý doktor (USA)

ČSFD - 84%
IMDb - 82%
Logout.sk - 85%

84%

User Rating: Be the first one !

O Bianka Francistyová

Som študentka, ktorá miluje dobré filmy a seriály. Možno som trošku posadnutá kórejskou produkciu a ich seriálmi, ale to nevadí. Veď každý máme svoje muchy.

Neprehliadni

Tip na seriál: Cursed (2020)

Hoci mnoho ľudí, ktorých zaujal nový seriál Cursed, už počulo o postave Nimue, nemusia byť …

Tip na seriál: Extracurricular (2020)

Ak máte radi krátky, temný seriál plný násilia, ktorý sa okrem iného zaoberá prostitúciou, tak …