Domov / Tip na seriál / Dráma / Tip na seriál: Locke & Key
Zdroj: netflix.com

Tip na seriál: Locke & Key

Nová hororová fantasy dráma Locke & Key z dielne Netflix ponúka divákom príbeh troch súrodencov – Tylera, Kinsey a Bodeho Lockových, ktorí sa po smrti svojho otca spolu s matkou presťahujú do rodinného sídla ich otca z detstva s názvom Keyhouse. To však spustí lavínu udalostí, ktoré navždy zmenia ich životy.

Keyhouse (zdroj: wallpapersden.com)

Locke & Key je založený na sérií populárnych komiksov, ktoré napísal Joe Hill a ilustroval Gabriel Rodriguez. Príprava tohto seriálu prešla dlhou cestou. V roku 2011 bol vyrobený pilotný diel pre FOX, ale nikdy sa to neposunulo ďalej. O niekoľko rokov neskôr spoločnosť Universal oznámila trilógiu filmov, ale ani tá neuzrela svetlo sveta. Nasledovalo Hulu, ale ani ich pilotný diel z roku 2017 nebol zverejnený. Nakoniec, tak dlho očakávaná adaptácia našla svoj domov v Netflixe.

Réžia

Tvorcami seriálu sú Carlton Cuse (Bates Motel, Lost), Meredith Averil (Hunting of Hill House) a Michael Morris (13 reason why), ktorí sa spolu s ďalšími podieľali aj na réžii. Podľa predchádzajúcej tvorby tvorcov seriálu môžeme vidieť, že snímka má všetky predpoklady pôsobiť mysteriózne, obsahovať rôzne dejové prepletenia a zvraty a držať diváka celý čas v napätí.

Dej

Dej popisuje trojicu súrodencov, ktorí sa pokúšajú spamätať sa z vraždy ich otca. Ich mama sa rozhodne presťahovať svoju rodinu do rodinného sídla svojho manžela. Súrodenci zisťujú, že tento dom je plný magických kľúčov a záhadných tajomstiev, ktoré sa zdajú byť spojené so smrťou ich otca. Spoločne hľadajú pravdu, a zároveň sa snažia ochrániť kľúče pred zlom, ktoré ich chce získať za každú cenu.

Spracovanie

Seriál bol celkovo spracovaný nad moje očakávania. Musím sa priznať, že úvod je mysteriózny a tajuplný, prvé scény hneď zaujmú, avšak potom sa to začalo trochu preťahovať. Začiatočné epizódy boli scenáristicky slabšie (čo neznamená, že boli zlé, skôr ničím neprekvapili), avšak dej po chvíli nabral na obrátkach a zaujal natoľko, že som si celý seriál pozrela naraz. Linka deja bola nelineárna, veľa sa dozvedáme z kolorovaním), takže niekedy trvalo dlhšie, než som pochopila, čo sa deje. Pokiaľ ide o priestory, tvorcovia kombinujú old-schoolovo ladené kulisy s moderným príbehom a vychádza im to tak, že sa na to tiež dobre pozerá.

Zdroj: twitter.com

Postavy

Postavy boli prepracované, každá mala niekoľko rozličných dimenzií, ktoré sa postupne odkrývali a napomáhali posúvať dej dopredu. Najviac ma upútala trojica mladých súrodencov. Jackson Robert Scott sa postupne stáva zvučným hororovým menom (5 zo 6 projektov jeho krátkej kariéry je hororových), Emilia Jones tu ešte vylepšila svoj výkon z Ghostlandu a aj Connor Jessup, s ktorým som sa tu stretla po prvý raz, ma svojim výkonom zaujal. Nemôžem zabudnúť na veľmi kreatívnu prácu so zápornou postavou, ktorá bola až neočakávane svieža.

Pozri si tiež: Locke & Key seriál: sprievodca postavami

Záver

Skombinovať prvky hororu a fantasy sa podarilo celkom prijateľne, aj keď miestami vyzerá celý seriál trochu detinsky. Veľmi milo prekvapili a potešili hlavní herci, ktorí odviedli skvelú prácu. Veľkým plusom sú aj neočakávané zvraty v dejovej linke a zaujal aj charakter hlavného antagonistu. Za negatívum pokladám kombináciu chronologického deja s flashbackmi (ťažko rozlišiteľné) a tiež zopár nedotiahnutých snímok, ktoré ale mohli  vzniknúť v dôsledku postprodukcie alebo nedostatočným scenárom. Seriál ma však celkovo zabavil viac ako som očakávala. Hodnotenie: 9/10.

ČSFD - 89%
IMDb - 81%
Logout.sk - 90%

87%

User Rating: 4.53 ( 2 votes)

O Lucia Furtáková

Som študentka masmediálnej komunikácie, ktorá miluje filmy a seriály. Nemám žiadny špecificky obľúbený žáner, ale nemám rada horory. :D

Neprehliadni

2.séria Zaklínača bude o rodine

Znie to gýčovito, ale je to pravda. Prvá séria Zaklínača spočívala v predstavení troch hlavných …

Tip na seriál: Cursed (2020)

Hoci mnoho ľudí, ktorých zaujal nový seriál Cursed, už počulo o postave Nimue, nemusia byť …