Domov / Novinky / V akom poradí pozerať DCEU filmy?
Zdroj: reddit.com

V akom poradí pozerať DCEU filmy?

Nie je žiadnym prekvapením, že sa DC pokúša napodobniť rovnaký filmový úspech, aký má Marvel.  Niektoré ich filmy predstavujú naozaj veľký úspech, zatiaľ čo iné boli skôr prepadákom. A hoci je svet DCEU stále malý v porovnaní s MCU, tento svet Warner Bros. sa pomaly rozrastá. Ale s tým prichádza zmätok v časovej línii filmov. Preto sme si pre vás pripravili chronologické poradie, v ktorom si pozrieť DCEU filmu:

Wonder Woman

Zdroj: imdb.com

Umiestnené počas Prvej svetovej vojny (1918), príbeh sleduje Amazonku Dianu, ktorá opustí domovský raj a cestuje do chaosu reálneho sveta, aby zabila Áresa – boha vojny. Po splnení svojej misie pochopí, že jednoducho nedokáže bojovať zo všetkými svetovými problémami a rozhodne sa splynúť s reálnym svetom.

Wonder Woman 1984

Zdroj: dnaindia.com

Už z názvu vychádza, že dej je umiestnený v roku 1984 a bude to mať niečo spoločné so Studenou vojnou. Keďže film bude mať svoju premiéru až v auguste tohto roku, presný dej nie je známy.

Muž z ocele

Zdroj: imdb.com

Tento film naštartoval DC filmovú tvorbu. Príbeh Clarka Kenta je posadený do roku 2013. Svet sa zoznamuje so svojim prvým veľkým hrdinom (v tomto čase sa Wonder Woman drží bokom superhrdinského sveta a žije normálny život). Vo filme je zobrazený život Kal-Ela, jeho veľký boj s generálom Zodom aj ikonická rola ako reportéra Daily Planet. Hoci len v krátkosti na konci.

Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

Batman vs Superman - logout.sk
Zdroj: imdb.com

Dej posadený do roku 2015 popisuje prvé stretnutie Batmana a Supermana, ktorí sa spoja, aby porazili Lexa Luthora a zničenie sveta. Hoci Bruce Wayne a Clark Kent začali ako nepriatelia, boli schopní odložiť svoje rozdieli, aby zabránili koncu sveta. Čo sa im aj podarilo, ale za cenu Clarkovho života. V tejto dobe sa do boja zapojila aj Diana, ktorá spoločnosti znovu predstavila Wonder Woman.

Suicide Squad

Suicide Squad - logout.sk
Zdroj: imdb.com

Ako odpoveď na vznikajúci problém s metaľuďmi, vláda vytvorí Jednotku samovrahov, ktorú samozrejme plne ovláda a ktorej cieľom je zneškodniť kohokoľvek, kto má schopnosti a použije ich proti USA. Príbeh je posadený v roku 2016, krátko po udalostiach predchádzajúceho filmu. Okrem toho je film úplne odrezaný od udalostí vo svete DC, hoci sa vo filme objavia superhrdinovia ako Flash či Batman… Žeby naznačenie budúceho filmu?

Liga spravodlivosti

Justice League
Zdroj: imdb.com

Batman, Wonder Woman, Aquaman, Cyborg a Flash sa spoja po prvý raz, aby porazili Steppenwolfa, zlého mimozemšťana, ktorý chce pretvoriť svet a zničiť všetok život na ňom. Aj tento dej je umiestnený do roku 2016 po udalostiach zo Suicide Squad, pretože vo filme vidíme jednotlivé postavy ako sa vyrovnávajú zo stratou Supermana, následne sa dočkáme aj jeho oživenia pred záverečným bojom. Okrem toho sú vo filme naznačené aj pripravované projekty, keď napríklad Aquaman stretne Meru, či Barry Allen (Flash) dostane prácu na polícií v Central City.

Aquaman

Zdroj: imdb.com

Prvý samostatný film o Aquamanovi je dejovo posadený po udalostiach z Justice League. Arthur je nútený vrátiť sa do Atlantídy, domova svojej matky, aby zabránil nadchádzajúcej vojne medzi pozemšťanmi a podmorcami. Aby to dokázal, musí nájsť legendárny Tritónov trojzubec, čím sa stane kráľom Atlantídy.

Shazam!

Zdroj: imdb.com

Podobne ako Suicide Squad, aj Shazam! je značne odrezaný od deja DCEU (v tomto prípade ide o hrdinov z Justice League). Predpokladá sa, že dej je niekde po Justice League, pretože vo filme je moment, v ktorom vidíme noviny s titulkom „Superman je späť“. Príbeh je o tínedžerovi, ktorý získa schopnosti superhrdinu, ale najprv si musí prejsť postupným  vývojom, kým pochopí, že ide nie len o zábavu, ale aj o zodpovednosť (pre fanúšikov Marvelu: komu napadla tá slávna hláška??).

Vtáky noci

Zdroj: imdb.com

Pri tomto filme tiež nie je úplné jasné, kde nadväzuje jeho dejová línia, predpokladáme, že niekde medzi 2016-2020. Samozrejme, je to až po Suicide Squad, ale v súvislosti na ostatné filmy, je dejovo odrezaný. Vo filme sa Harley Quinn spojí so štyrmi ženami, aby ochránila nevinné dievča pred Čiernou maskou – superzloduchom z Gothemu.

 

Okrem týchto filmov, tu ešte máme Green Lanterna a Jokera. Joker je príbeh sám o sebe, mimo dejovej línie DCEU. Green Lantern by sa mohol nachádzať niekde medzi Wonder Woman 1984 a Muž z ocele, ale dejovo taktiež nezapadá, keďže aj v tomto prípade ide o samostatne postavený príbeh.

O Lucia Furtáková

Som študentka masmediálnej komunikácie, ktorá miluje filmy a seriály. Nemám žiadny špecificky obľúbený žáner, ale nemám rada horory. :D

Neprehliadni

Čo pripravuje DCEU na najbližšie dva roky?

DC Extended Universe (DCEU) je vo švungu! Rozhodne má na najbližšie dva roky nabitý program, …

Jason Momoa sa teší z fotografii k novému filmu Duna rovnako ako my

Do premiéry novej Duny je síce ešte ďaleko, ale prvé fotografie z natáčania rozhodne potešia nejedného …